Румънски инвестиционен фонд налива поне 10 млн. евро в EnduroSat
Румънският инвестиционен фонд Morphosis Capital Fund II ще придобие миноритарно участие в българския производител на наносателите EnduroSat.
Стойността на сделката не се съобщава, но стратегията на фонда е да инвестира между 10 и 15 млн. евро в компания. Ако се приеме, че тази стратегия се спазва, то инвестицията в EnduroSat е поне 10 млн. евро.

Снимка: Дилян Марков
От Morphosis Capital Fund II посочват, че това е първата сделка на фонда с компания извън Румъния.
Основният бизнес на EnduroSat е да произвежда наносателити и да предлага услуги, свързани с изстрелването им в земната орбита. Компанията прави пари и като отдава под наем наносателитите си на компании, които искат да събират данни от космоса.
С КОСМОСА В СЪРЦЕТО
Основател на EnduroSat е Райчо Райчев, който през 2023 г. беше отличен с наградата Предприемач на годината във Forbes DNA of Success.
Бизнесът на Райчев стартира през 2015 г. в едно таванско помещение, когато той е още само ентусиаст на тема космос. През годините фирмата се разраства, захранена както от продажби, така и от инвестиционни рундове.
Оказва се, че много компании търсят евтин вариант да събират данни от космоса. EnduroSat им дава такава възможност. „Излиза, че с нашата услуга можеш да оперираш 5 години в Космоса и ще ти струва между 300 и 400 хил. евро – казва Райчев в интервю за Forbes от 2021 г. – Което е близо 10 пъти по-малко от минималния бюджет да оперираш свой сателит за 5 години.“
През 2023 г. EnduroSat обяви, че е удвоила приходите си за годината до около 27 млн. лв.
ФИНАНСИРАНЕ ДО ЗВЕЗДИТЕ
Сделката на EnduroSat е последната от няколко, свързани с бизнеса с наносателите и космически технологии.
В края на 2024 Европейската инвестиционна банка отпусна 30 млн. евро заем на испанската Sateliot, която изгражда мрежа от малки сателити в земната орбита.
Финландската ICEYE, която също оперира собствена мрежа от сателите, получи 65 млн. долара също в края на 2024 г. С това общият размер на инвестициите, набрани от компанията през тази година, нарасна до почти космически висини от 158 млн. долара.
Френската Unseenlabs, чиято технология се използва за геолокация и следене на корабите в морето, привлече 85 млн. евро през февруари 2024.