Бюджет 2025: Наказателна мярка срещу прозрачния бизнес
Бюджет 2025 е “наказателна мярка срещу прозрачния бизнес”. Острата позиция е на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) и идва точно преди план-сметката на държавата да бъде обсъдена и приета в пленарна зала. Проектобюджетът обаче е спорен и голяма част от бизнеса не е съгласен с неговите параметри.

“Постарали сме се в рамките на този един месец да предложим проект на закон за държавния бюджет, който отговаря на обществените изисквания и политиките, които предлагаме в него да работят за това българските граждани да подобряват качеството си на живот, да няма намаляване или замразяване на доходите, на пенсиите”, заяви вчера финансовият министър Теменужка Петкова, след като Министерския съвет одобри план-сметката на държавата.
Проектобюджетът вече е входиран в деловодството на Народното събрание, като предстои парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства да обсъди информация на Фискалния резерв относно проектобюджет 2025. Предложеният проект е с дефицит до 3 процента от БВП, разходите са до 40 процента от БВП на страната. Заложено е максималният осигурителен доход да бъде увеличен от 1 април.
ПРОБЛЕМИТЕ
Бизнесът реагира негативно на проектобюджета за тази година, още при представянето му, а по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество стана ясно, че работодателите са против някои негови аспекти, като заложеното увеличение на максималния осигурителен доход и минималната заплата. Тристранката не постигна единодушие, като АИКБ не подкрепи нито бюджета на държавата, нито на НЗОК, нито на ДОО, а Българската стопанска камара даде подкрепата си, но с резерви. От Институтът за пазарна икономика и редица експерти също не се изказаха особено ласкаво за Бюджет 2025.
Може би обаче най-големият проблем е отсъствието на високотехнологичния бизнес, който дава висока добавена стойност на държавата, от масата на диалога. БРАИТ не бе включена в Тристранката – решение, което изключи новата икономика от диалога за бъдещето на страната. Именно обаче високотехнологичния сектор е един от най-сериозно ударените от параметрите на проектобюджета за тази година. “Отказът на държавата да си партнира с иновативния бизнес, обединен в БРАИТ, я прави все по-неадекватна на новите технологични реалности в икономиката. Социалният диалог се свежда до разговор за минимални доходи и пенсии, до таван на надценки в цени и до субсидии за електричество. Всичко това ни държи трайно на дъното, отдалечава ни все повече от напредничавите държави и пилее енергията на почти единственото ни конкурентно предимство – силния човешки талант в технологичната сфера”, става ясно от позицията на БРАИТ.
Българската работодателска асоциация иновативни технологии категорично настоява за изсветляване на сивата икономика, промени в демографската политика, дигитализация, стратегия за привличане на инвестициите и образователни реформи.
“Бюджетът не е само числа, той е визия. Влизането ни в еврозоната не е цел на бюджета, а инструмент за реализиране на ясна визия, каквато държавата ни отново няма”, категорични са от БРАИТ.