САЩ затягат контрола над китайската полупроводникова индустрия
Администрацията на президента Доналд Тръмп прави пореден опит да затегне контрола над китайската полупроводникова индустрия, съобщават от Bloomberg. Новите мерки целят да ограничат допълнително достъпа на китайски компании до напреднали технологии. Вашингтон цели да включи във войната на чипове свои съюзници като Япония и Нидерландия.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Администрацията на президента Доналд Тръмп планира да наложи по-строги ограничения върху китайската технологична индустрия, като разшири мерките, въведени от администрацията на Джо Байдън.
- Основната цел на Вашингтон е да попречи на Китай да развие собствена полупроводникова индустрия, която би могла да спечели на Пекин предимство в надпреварата за развитието на изкуствения интелект. В някои случаи това означава оказване на натиск върху съществуващите съюзници на САЩ, като технологични компании в Европа и Япония, които все още има действащи споразумения – политика, която бе започната от администрацията на Джо Байдън.
- Според източници на Bloomberg служители от администрацията на Тръмп са се срещнали с представители на японската Tokyo Electron и базирания в Нидерландия гигант ASML Holding в опит да ги принудят да се съобразят с ограниченията, които САЩ се опитват да наложат.
- Една от ключовите мерки, завещани от администрацията на Байдън, е да се блокира възможността китайският производител на чипове за памет ChangXin Memory Technologies да купува американски технологии – стъпка, която в крайна сметка не бе предприета поради съпротивата на Япония.
- Администрацията на Тръмп също така обмисля да ограничи количеството и типовете чипове на Nvidia, които могат да бъдат изнасяни за Китай без лиценз.
- Обмислят се също допълнителни ограничения върху Semiconductor Manufacturing International Corp. – основния партньор на китайския телекомуникационен гигант Huawei Technologies.
- Представители на Белия дом, холандското министерство на външната търговия и японското министерство на икономиката не са коментирали.
- След новината акциите на японски технологични компании се понижиха водени от спада на Tokyo Electron с 4.4%. Акциите на Nvidia също регистрират спад, преди отварянето на борсата – с малко над 3%.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Може да отнеме месеци, преди настоящите разговори между основни играчи в полупроводниковата индустрия да дадат резултат. Нещо повече – предстои да стане ясно и дали съюзниците на САЩ ще бъдат по-отзивчиви към новото ръководство във Вашингтон. Предишната администрация беше постигнала споразумение с Хага за ограничаване на поддръжката на съоръженията в Китай, но холандците се разколебаха, след като Тръмп спечели изборите. Без редовна поддръжка и сервизно обслужване оборудването за производство на чипове от ASML и други компании може бързо да загуби способността си да отговаря на строгите изисквания за производство на полупроводници.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Тези мерки са част от по-широка стратегия на САЩ за ограничаване на технологичния напредък на Китай и за защита на американските технологични гиганти.
През декември 2024 г. администрацията на президента Джо Байдън наложи санкции срещу китайската полупроводникова индустрия, ограничавайки износа на оборудване за производство на чипове за 140 китайски компании, включително Naura Technology Group.
След встъпването си в длъжност през януари 2025 г., президентът Доналд Тръмп предприе допълнителни стъпки за затягане на ограниченията срещу китайската полупроводникова индустрия.