Енергийният план на ЕС може да спести 45 млрд. евро от внос на горива
Днес Европейската комисия трябва да представи новия си енергиен план срещу цените на енергията и газовата зависимост. Очаква се мерките да спестят около 45 млрд. евро от вноса на изкопаеми горива, предават от агенция “Ройтерс”.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейската комисия трябва да предложи редица мерки в подкрепа на индустрията на стария континент, която е изправена пред слабо търсене и високи енергийни разходи. Брюксел се опитва да упражни строг контрол на пазара на газ, за да избегне спекулативната търговия, която води до скок на цените.
- Част от плана включва ускоряване на процеса по издаване на разрешителни за изграждане на ВЕИ, както и взаимодействие с доставчиците на втечнен природен газ и инвестиране в инфраструктура за износ на втечнен природен газ в чужбина.
- Според анализи на Европейската комисия мерките биха могли да намалят разходите на блока за внос на нефт и газ с 45 млрд. евро през 2025 г. и да доведат до годишни икономии от 130 млрд. евро до 2030 г.
- Очакванията са по-голямата част от спестяванията да дойдат от пестене на енергия и по-широко разпространение на ВЕИ. Това ще намали драстично и самото търсене на нефт и газ в държавите-членки.
АКЦЕНТ
Европа планира окончателно да ограничи използването на газ, за да постигне целите си в областта на климата. Но това е трудна задача, тъй като старият континент се сблъсква с редица предизвикателства като високи цени на енергията и заплахи от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп, който настоява блокът да купува повече втечнен природен газ и петрол, ако иска да избегне налагането на допълнителни мита.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Европейската комисия не може да задължи държавите-членки на блока да приемат всички планове, включително препоръката за бързо намаляване на националните данъци, които увеличават сметките за енергия. По думите на еврокомисаря по енергетиката Дан Йоргенсен пред “Ройтерс” ако правителствата имат сериозни намерения да намалят цените на енергията, те трябва да се “активизират”. Това означава да прилагат вече съществуващите правила и разпоредби и да използват възможностите, които всъщност имат за намаляване на цените.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
604 млрд. долара. Това е размерът на разходите на ЕС за внос на изкопаеми горива през 2022 г., когато сумата достига своя връх, след като Русия намали доставките на газ заради войната в Украйна и цените скочиха.