Европа вече има план за повишаване на конкурентоспособността и декарбонизацията
“Чиста индустриална сделка”. Така е озаглавен мащабният план на Европейския съюз, който цели да повиши конкурентоспособността на европейската индустрия, но и да стимулира декарбонизацията.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейската комисия представи официално днес своята “Чиста индустриална сделка”. Целта е тя да превърне декарбонизацията в мощен двигател за растежа за европейските индустрии, като същевременно осигури тяхната конкурентоспособност на глобалния пазар.
- Основните стълбове в нея са създаване на енергоемки индустрии, кръгова икономика, чисти технологии, достъпна енергия. Сделката включва и мерки за подобряване на регулаторната среда и намаляване на бюрократичните пречки за бизнеса.
- През март Европейската комисия ще представи план за действие за автомобилната промишленост, а през пролетта – план за действие за стоманата и металите. Други адаптирани действия са планирани за химическата промишленост и чистите технологии.
По-ниски разходи за енергия
Европейската комисия приема план за действие за достъпна енергия с цел намаляване на разходите за енергия за предприятията и домакинствата. Целта е да се ускори въвеждането на възобновяеми енергийни източници и електрификацията. Според оценка на Европейската комисия с помощта на тези мерки общите икономии ще достигнат 45 млрд. евро през 2025 г. и 260 милиарда евро до 2040 г.
Брюксел се ангажира да направи енергията по-достъпна чрез ускоряване на инвестициите в чиста енергия и инфраструктура, както и чрез въвеждане на прозрачност и справедливост на пазарите на газ. Допълнителното съкращаване на сроковете за издаване на разрешителни за възобновяеми енергийни източници и енергийна инфраструктура също ще допринесе за намаляване на разходите за производство на енергия.
Очаква се Европейската комисия да отправи препоръки към държавите-членки на блока за намаляване на националните данъци върху електроенергията, като даде дадем възможност на потребителите по-лесно да сменят доставчика си.
Въз основа на съществуващото законодателство на ЕС в областта на електроенергията, Брюксел ще продължи да подкрепя и въвеждането на дългосрочни договори за доставка, които в крайна сметка ще помогнат да се прекъсне връзката между сметките за електроенергия на дребно и високите и променливи цени на газа. Ще бъде предложена и методология, която да гарантира, че мрежовите такси отразяват разходите на енергийната система, като се стимулира най-ефективното използване на мрежата.
Фокус към чистите продукти
Актът за ускоряване на декарбонизацията на промишлеността ще увеличи търсенето на чисти продукти, произведени в ЕС, чрез въвеждане на критерии за устойчивост. Ще бъде въведен такъв критерии в рамката за обществени поръчки за стратегически сектори.
Актът за ускоряване на декарбонизацията в промишлеността също така ще въведе доброволен етикет за въглероден интензитет за промишлени продукти, като се започне със стоманата през 2025 г., последвана от цимента. Комисията ще опрости и хармонизира методологиите за отчитане на въглеродните емисии.
Финансиране на прехода към чиста енергия
В краткосрочен план Сделката за чиста промишленост ще мобилизира над 100 млрд. евро в подкрепа на чистото производство. Тази сума включва допълнителни гаранции в размер на 1 млрд. евро по настоящата многогодишна финансова рамка.
Европейската комисия ще приеме нова рамка за държавна помощ за чиста промишленост, която ще премахне бюрокрацията, съкращавайки процедурите за одобрение на държавна помощ за въвеждане на възобновяема енергия, разгръщане на декарбонизацията на промишлеността и осигуряване на достатъчен производствен капацитет за чисти технологии.
Ще бъде създадена Банка за декарбонизация на промишлеността, като целта е да се осигури финансиране в размер на 100 млрд. евро. Освен това се предвиждат промени, които ще променят капацитетът на InvestEU за поемане на риск. Това ще мобилизира до 50 млрд. евро допълнителни частни и публични инвестиции, включително в областта на чистите технологии, чистата мобилност и намаляването на отпадъците.
Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) също така ще стартира серия от конкретни нови финансови инструменти в подкрепа на чистата индустриална сделка. ЕИБ ще стартира пакет за предоставяне на насрещни гаранции и друга подкрепа за намаляване на риска за производителите на мрежови компоненти. Съвместно с Европейската комисия ще бъде създадена пилотна програма за насрещни гаранции за споразумения за закупуване на електроенергия, сключени от малките и средни предприятия и енергоемките отрасли. Ще бъде създаден и гаранционен механизъм за чисти технологии в рамките на програмата Tech EU, подкрепена от InvestEU.
Достъп до суровини
Европейската комисия ще създаде механизъм, който да позволи на европейските дружества да се обединят в търсенето на критични суровини, за да се намали риска от ненадеждни доставчици. Предвижда се създаване на Европейски център за критични суровини, който съвместно да закупува суровини от името на заинтересованите дружества. През 2026 г. се предвижда приемане на Акт за кръговата икономика.
Осигуряване на достъп до квалифицирана работна сила
За да се справи с проблемите на пазара на труда ЕК създава Съюз на уменията, който да инвестира в работниците, да развива уменията и да създава качествени работни места. Със средства в размер до 90 млн. евро от програма “Еразъм+” ще бъдат укрепени секторните умения за стратегическите отрасли, свързани със Сделката за чиста промишленост.