Правителството реже проекти от ПВУ заради риск от схръхдефицит през 2026 г.
Налице е екстремен риск от дефицит през 2026 година. Това предупреди на брифинг в Министерския съвет вицепремиерът Томислав Дончев. За да се избегне такъв сценарий, държавата трябва да съкрати проекти от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Тепърва ще се извършва анализ, за да се види кои проекти да отпаднат.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Преразглеждането на проектите от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) е свързано с втория транш от 653 млн. евро. Страната ни обаче няма да го получи, въпреки че е изпълнила 85% от реформите по него, стана ясно от думите на Томислав Дончев.
- Използваните средства от полученото първо плащане са половината и с парите, с които разполага държавата, ще бъдат достатъчни до септември месец тази година. Крайният срок за извършване на плащания по ПВУ е август месец следващата година. След този период разходите няма да бъдат допустими.
- Затова най-резонно е част от проектите да отпаднат, защото в противен случай ще трябва да бъдат финансирани от националния бюджет. Това създава риск от екстремен дефицит през следващата година.
- Министерството на финансите ще извърши анализ, за да вземе решение, като основният критерий е дали проектът вече е започнал, дали има възлагане и изпълнение. Правителството ще се опита да спаси проектите, като ги прехвърли към оперативните програми.
- Окончателно този анализ трябва да е готов до две седмици. Според първоначалните данни 7 инвестиции и проекти не могат да бъдат реализирани до крайния срок – август 2026 г. По думите на финансовия министър Теменужка Петкова има още 15 инвестиции, които също са с нисък шанс за реализация.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“При разговорите с Европейската комисия стана безпощадно ясно, че това е крайният срок и точка. След тази дата разходите не са допустими. Ако имаме плащания по някои проекти септември или октомври 2026 г., те се покриват от бюджета. Ние сме получили само първо плащане и сме успели да платим половината от него. Плащанията са малко над 10% за четири години. Сега за година и половина трябва да разплатим 90%, което е очевидно невъзможно“, обясни Дончев, цитиран от БТА.