Над 1 млрд. долара е българският износ за САЩ през 2024 г.
Над 1 млрд. долара. Това е размерът на българския износ за САЩ за последните 10 месеца. Стокообменът между двете държави нараства през последното десетилетие, а американският пазар е сред основните експортни дестинации за български продукти от високотехнологичния сектор. Всичко това може да се промени, ако американският президент Доналд Тръмп изпълни заканата си и наложи 25% мита за внос от Европейския съюз. Нещо повече – обявените мита за вноса на алуминий и стомана в САЩ също пряко засягат страната ни.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 1.4 млрд. долара е размерът на българския износ за САЩ за първите 10 месеца на миналата година, стана ясно от думите на министъра на икономиката Петър Дилов по време на конференцията “Explore U.S.”, посветена на възможностите за търговия и инвестиции в САЩ, организирана от Американската търговска камара и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, предават от БТА.
- Стокообменът между двете страни за същия период е в размер на 1.4 милиарда долара, като през последното десетилетие нараства значително.
- Американският пазар е сред основните експортни дестинации за български продукти от високотехнологичния спектър.
ДОПИРАТЕЛНА
Европейската банка за възстановяване и развитие прогнозира, че общия растеж в Европа през 2025 г. се очаква да намалее на 3.2 на сто, като основно предизвикателство за инвестициите и производството е несигурността в търговските отношения. Сценарий, при който САЩ повишават митата върху целия европейски внос би могъл да намали БВП с 0.1-0.2 % в краткосрочен план. Докато Йордания, Словашката република, Унгария и Литва са някои от икономиките на ЕБВР, които са най-уязвими към такива мерки поради цялостната си търговска експозиция към американския пазар, докладът показва, че България, Словения и Румъния са най-изложени на риск от наскоро обявените американските мита върху вноса на стомана и алуминий. По данни на Министерството на търговията на САЩ България е изнесла около 795.15 метрични тона алуминий и над 20 хил. метрични тона стомана през декември 2024 г.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
1.29 трлн. долара. Това е размерът на най-големите двустранни търговски и инвестиционни отношения в света – тези между Европа и САЩ. През 2023 г. САЩ са били най-големият получател на стоки от ЕС, като на тях се падат 19.7% от износа.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
По време на първото заседание на кабинета Доналд Тръмп обяви намерението си да наложи 25% мита върху вноса от Европейския съюз с мотив, че блокът е изначално създаден, за да работи в ущърб на САЩ.
Тази мярка предизвика незабавна реакция от страна на Европейската комисия, която заяви, че ще реагира “твърдо и незабавно” срещу всякакви несправедливи мерки. Действията на американския президент са част от по-широката търговска политика, насочена към защита на американските производители и намаляване на търговския дефицит на САЩ – действия, които според анализатори могат да доведат до ръст на инфлацията в страната.