Home of wool – естествените продукти, впечатлили глобалния пазар
След като вижда позитивното влияние, което натуралната среда у дома оказва върху здравето на детето ù, Росица Петрова е запленена от идеята да създаде марка изделия от вълна за дома
В желанието да осигури най-доброто за сина си по време на бременността си, през 2006 г. Росица Петрова подменя всичко вкъщи – от мебелите до дървения паркет. В края на ремонта тя разполага с красиво и практично жилище „като от списание“. Въпреки това днес тя е убедена, че детето ѝ е растяло в токсична среда, която е станала първопричината зад непрестанно запушения му нос, алергиите и инфекциите в дихателните пътища.
„Научихме се, че както е важно да ядем храна от естествен произход, така са важни и процесите, през които тя преминава – ако е препържена и обработена, тялото ни не реагира добре – казва Петрова. – Дори да не разбираме все още това в България, същото важи и за всичко, което ни заобикаля, включително мебелите, които внасяме в дома си.“
Осъзнала това, 10 години по-късно Петрова (47) стои зад марката матраци и изделия за дома Home of Wool. С богатата си гама продукти като постелки за йога, хамаци и легла за домашни любимци компанията ѝ достига до клиенти в 72 страни.
Решена да подобри здравето на сина си, през 2012 г. Петрова започва да проучва влиянието на естествените материали в строителството върху човешкото здраве. Архитект по професия, тя редовно следи новостите в сферата. „Открих, че мебелите излъчват летливи органични съединения, като например формалдехид – казва тя. – Те влизат през дробовете ни в кръвоносната ни система и нанасят много грандиозни щети върху ендокринната ни система и хормоните ни. А ние сме хормоните си.“
Така в резултат на проучването си Петрова си дава сметка, че трябва да премести семейството си. Умишлено избира старо жилище, което се нуждае от цялостен ремонт. Този път вместо на естетиката, тя залага на натурална структура и обзавеждане – вар по стените, естествени масла за покритие на дървения под и мебели без никакво лепило, които сглобява с партньора си. Когато достига момента, в който трябва да купи възглавници, матраци и завивки, разбира, че всичко на пазара е направено от дунапрен или синтетичен латекс. Единствената опция пред нея се оказва да създаде сама продукта, който иска.
Така, без мисъл за бизнес, през 2014 г. Петрова започва да проучва кои естествени материали биха били най-подходящи за дома ѝ. Процесът отнема четири месеца, но в крайна сметка тя стига до вълната – влакното, което днес намира за съвършено.
Когато Петрова обзавежда дома си изцяло с вълнени матраци, които изработва на ръка, здравословното състояние на детето ѝ се подобрява за една вечер, а идеята за собствен бизнес се оформя. „Ефектът, който видях върху сина си, ме накара да грабна възможността. Видях много смисъл в идеята си“, казва тя. Силно мотивирана, на 6 декември 2014 г. тя създава профила на Home of Wool в Etsy и се впуска в дълбокото с последната заплата от работното си място.
Основателката вярва, че за да е устойчива една промяна, трябва да се въведе постепенно и с малки стъпки. Спалнята пък е първото място, където трябва да се започне, тъй като човек прекарва значителна част от времето си в сън. По тази причина Петрова започва да продава три основни продукта – вълнени матраци, възглавници и протектори за матраци. За тяхната изработка разчита на подизпълнител, а самата тя отговаря за комуникацията с клиентите, пакетирането и изпращането.
В началото намирането на локални доставчици на естествени влакна като памук, лен и коприна се оказва предизвикателно, заради което компанията започва да работи с материали от страни като Литва и Индия. Вълната се обработва от два български завода – единият я пере и разчепква, а другият я превръща във вата, която Петрова използва за част от продуктите си. „Това е много специфичен, много рядко ползван начин за изработка на вълнена вата без каквато и да е химия или синтетика – казва тя. – Стандартно вълнената вата се изработва по два начина – или с добавка на химия, или с добавка на синтетика.“
От самото начало Петрова се фокусира върху американския пазар, защото мисли, че разбиранията около вълната в България са погрешни, а в САЩ информацията за нейните ползи е масова. Предчувствието ѝ се оказва правилно.
Първите месеци бизнесът е приет „феноменално добре“. Философията на продукта пасва на потребителите на Etsy, а клиенти основно от САЩ започват да търсят марката органично. „Това беше една изключително спасяваща платформа за всеки, който искаше да започне такъв тип бизнес – хората я използваха, за да намерят нещо автентично, направено специално за тях – казва Петрова. – Не беше нужно да създавам сайт, който да промотирам и позиционирам, както правим сега.“
Заради голямото търсене Петрова трябва бързо да се адаптира към новия си начин на живот. Стремглавият растеж на бизнеса ѝ я „заробва“ в него – първите две години тя спи по 3-4 часа на денонощие. „Това е много стрес за човек, който сега започва да мисли като собственик на бизнес – казва тя. – Трябваше да вложа много и не съм имала никакъв баланс не за личен живот, а за какъвто и да е живот.“ На втория месец основателката достига капацитета си и наема първия си служител. До края на първата година екипът се разраства още повече, а през 2016 г. Петрова установява вътрешно производство, за да осигури максимален контрол върху качеството на продуктите си.
По време на локдауна през 2020 г. поръчките заваляват. Пощите и куриерските компании, на които Home of Wool разчита за доставки, затварят и Петрова трябва да вземе плашещото за нея решение дали да използва DHL – единствената фирма, която продължава да работи. „Продуктите ни са изключително обемни и цената им за транспорт до Щатите е щура – казва Петрова. – Мислех, че това ще ни убие.“ Оказва се обаче, че клиентите са готови да платят. Противно на очакванията, след пандемията приходите на компанията скачат, а персоналът отново трябва да се увеличи.
Оттогава насам Home of Wool се развива със спокойствието, че може да посрещне търсенето на пазара, а Петрова има свободата да планира следващите си ходове и да разполага с времето си. Освен продукти за дома тя разработва линия спални чували и продукти за къмпингуване. Новите ѝ идеи биват посрещани от маркетинг екипа на компанията, с който тя държи да разполага от самото начало. „С нашите маркетолог, текстописец и дизайнер творческият процес е още по-приятен и виждам, че няма нещо, което да не можем да реализираме“, казва Петрова.
За компанията днес работят 20 души. Продажбите се извършват основно през уебсайта на марката, като продуктите може да се намерят и в мрежата ѝ партньорски магазини и да бъдат видени във физическото ѝ ателие на бул. „Симеоновско шосе“. За 2023 г. „Хоум оф уул“ генерира 2.2 млн. лв.
С оглед на непрестанно растящото търсене на продукти с естествен произход и стремежа на потребителите към един по-здравословен и съобразен с природата начин на живот, Петрова е обнадеждена за бъдещето на бизнеса си. „Аз открих, че съм човек, който създава, така че да мога да го правя в този мащаб ми носи огромно удоволствие – казва тя. – Идеите ни са тонове и искаме да имаме все по-голямо разнообразие от продукти и да достигаме до все повече хора.“