Жаждата на Америка за злато „изсмуква“ кюлчета от други държави
Силното търсене на злато в САЩ „изсмуква“ кюлчета от някои държави, тъй като търговците се опитват да натрупат запаси преди митата на президента Доналд Тръмп върху Канада и Мексико да влязат в сила.

КЛЮЧИВИ ФАКТИ
„В Ню Йорк има излишък на злато“, заяви пред CNBC Ейдриън Аш, директор на изследванията в BullionVault.
Според данни на Световния съвет по златото, от декември миналата година досега в трезорите на града са транспортирани над 600 тона злато (близо 20 милиона унции). Обикновено такова количество злато не се съхранява в Ню Йорк, коментира Джон Рийд, пазарен стратег на Световния съвет по златото за Азия и Европа.
„Държите го там само когато се случват извънредни обстоятелства“, каза Рийд пред CNBC.
Заплахата от мита върху златото подтиква американските банки, инвеститори и търговци да пренасочат ценния метал към Commodities Exchange Centre и други трезори в Ню Йорк, вместо да го съхраняват в Лондон, както обикновено.
„Има опасения, че предстоящите мита върху Канада и Мексико ще засегнат както златото, така и среброто“, каза Ники Шийлс, ръководител на стратегията за метали в MKS Pamp.
ТРЪМП ОБЯВИ НОВИ МИТА, КОИТО ЩЕ ЗАСЕГНАТ ЗЛАТОТО
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наскоро обяви, че широки митнически тарифи върху вносни стоки от Мексико и Канада ще влязат в сила след изтичането на отложената дата за тяхното изпълнение следващата седмица. На 1 февруари Тръмп подписа изпълнителни заповеди за налагане на 25% мита върху продукти от Канада и Мексико.
Но някои изразиха опасения, че заплахата от тарифи може да обхване и други държави.
Има опасения, че по-широки тарифи могат да бъдат приложени и за Великобритания и Швейцария, които също са големи хъбове за физическо злато, добави Ники Шийлс.
„Най-голямото притеснение е, че може да се наложат глобални мита върху всички вносни стоки в САЩ и това може да се отнася и за златото“, заяви Никос Кавалис, изпълнителен директор на Metals Focus.
Канада и Мексико са сред най-големите износители на злато за САЩ. Според данни от OEC World, САЩ внасят най-много злато от Канада, последвани от Швейцария, Колумбия, Мексико и Южна Африка.
От изборната победа на Тръмп през ноември 2024 г., американските фючърсни контракти за злато значително надминават международните си конкуренти, създавайки арбитражни възможности за тези, които могат да преместят големи количества злато в САЩ, според наблюдатели на индустрията, с които CNBC разговаря.
ОПАСЕНИЯ ЗА МИТАТА
Търговците смятат, че движението на злато се дължи основно на усилията на търговците да затворят късите позиции или тези, които държат физическо злато в Ню Йорк, очаквайки да продават фючърсни контракти.
Към четвъртък, фючърсите на златото на Comex се търгуваха на стойност 2930.6 долара за унция, докато цената на златото на спот пазара в Лондон беше 2901 долара – разлика от почти 30 долара.
Сега в складовете на САЩ се съхраняват количества злато, които биха покрили потреблението на злато на американските потребители за четири години, според данни от BullionVault.
Прогнозата за вътрешното производство на злато в САЩ през 2024 г. е 160 тона, спрямо 170 тона през 2023 г., според данни от US Geological Survey.
Търговците смятат, че Тръмп може да наложи 100% тарифи върху вноса на злато в САЩ още утре, без това да засегне цените на златото в САЩ, защото в хранилищата ще има достатъчно злато, каза Ейдриън Аш.
Макар че обикновено няма спешна нужда от физическо доставяне на злато, инвеститорите трябва да са сигурни, че могат да получат златото си, нещо, което тарифите на Тръмп застрашават.
„Много малко хора трябва да извършват доставки обикновено, но винаги трябва да имате възможност за това“, каза Рийд от Световния съвет по златото.
„Но ако сега започнете да се притеснявате, че може да трябва да платите вносни тарифи, тогава не искате златото си да бъде в Лондон, трябва да го имате в Ню Йорк, преди тарифите да влязат в сила“, добави той.