Инвеститорите започват да приемат Тръмп насериозно, докато пазарите се отдръпват
Пазарите вече не смятат, че Доналд Тръмп е просто пълен с гръмки изказвания, и реагират бързо, като предвиждат забавяне на растежа в САЩ и в световен мащаб, докато той изгражда стена от мита около най-голямата икономика в света, а търговските партньори започват да отвръщат със същото, пише в анализ Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Шест седмици след началото на втория си мандат американският президент наложи мита от 25% върху вноса от Мексико и Канада, наложи допълнителни налози върху вноса от Китай, заплаши с реципрочни мита в световен мащаб и сви военната помощ за Украйна.
- Но вместо нарастваща доходност и по-скъп долар, на които инвеститорите бяха заложили през ноември, т.нар. „търговия на Тръмп“ е в пълно отстъпление.
- Търговският конфликт започна сериозно и доларът поевтинява, а доходността по облигациите намалява.
- Съюзниците на САЩ са разтърсени. Както отбелязват анализаторите на Goldman Sachs, средната митническа ставка върху вноса от Китай сега е на ниво от 34% и увеличението вече е около двойно по-високо от това през първия мандат на Тръмп. Никой вече не иска да залага, че ще има бързи компромиси или сделки.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„За пазарите е трудно да пристъпят към агресивно позициониране предвид риска митническите политики на САЩ да се обърнат на 180 градуса. На кредитните пазари спредовете определено изглеждат твърде ниски предвид промяната в рисковата среда и по-неблагоприятния и несигурен търговски фон“, казва Чан Уей Лиан, валутен и кредитен стратег в DBS.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Показатели на волатилността за американските държавни ценни книжа и за американските и японските акции удариха най-високите си нива за годината тази седмица, а производните колебания при валутите се повишават.
Акциите на компаниите от отбранителния сектор поскъпват, а тези на технологичните дружества – поевтиняват рязко. След като Китай обяви ответни мита, а Мексико и Канада подготви отговорите си, инвеститорите очакват забавяне на глобалния растеж и повишават очакванията си за намаляване на основните лихви в САЩ.
Ценообразуването на фючърсите все още предполага намаляване на лихвите в САЩ с общо около 75 базисни пункта тази година – над прогнозите за 50 базисни пункта преди две седмици, а доходността по 10-годишните държавни облигации удари най-ниското си ниво от над 4 месеца и половина при 4.115%.
Инвеститорите виждат несигурна перспектива, при която убежище може да се открие в защитни сектори като имоти или здравеопазване. И макар че защитени компании като американските производители на стомана може да просперират, по-високите цени ще се разпространят по веригите на доставки с непредсказуем ефект.
ТРУДНА ТЪРГОВИЯ
Спадът на долара е един от най-забележителните обрати, тъй като убедеността се превръща в объркване при валутната търговия. Това, което през януари беше най-голямата дълга позиция на спекулантите по долара от близо десетилетие, бързо се разпадна – дотолкова, че от миналата седмица спекулантите заемат къси позиции по долара спрямо валутите на развиващите се пазари и държат рекордно дълга позиция в йени.
Спрямо еврото стойността на долара се понижи с близо 1% в две търговски сесии, след като спадът на американската доходност съвпадна с повишението на европейската доходност, тъй като континентът се готви да увеличи разходите за отбрана, докато Тръмп се оттегля от Украйна.
Със сигурност пазарните колебания не са огромни и много анализатори все още виждат възможност за търговски преговори и изход от ескалацията. Политическите сътресения обаче подкопаха надеждите на инвеститорите за пробив в сделките.
И никой не може да каже, че е убеден, че Тръмп блъфира.
„Заплахата от мита засега се е изчерпала, така че следващата фаза е да ги изтърпим. Пазарите трябва да се съобразят с тази реалност и тези числа са оцветени в червено“, казва Джейми Кокс, управляващ партньор в Harris Financial Group.