Търговската война на САЩ с Канада, Мексико и Китай започна
Точно в полунощ в сила влязоха по-високите мита от 25% за внос на стоки от Канада, Мексико и 10% за вносните стоки от Китай. Последва почти незабавен отговор, като Пекин наложи мита от 10-15% за внос на някои аграрни и хранителни продукти и включи 25 компании в списък на ненадеждни субекти, които ще бъдат подложени на експортен контрол. Случващото се създава предпоставки за избухването на търговска война, която разклати значително пазарите.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Митата от 25% за вноса на стоки от Канада и Мексико влязоха в сила в полунощ.
- Тогава започнаха да действат и допълнителните мита от 10% за вноса от Китай, които са в допълнение на влезлите в сила в началото на февруари тарифи и се прибавя и към съществуващите мита от до 25 %, наложени от Тръмп по време на първия му мандат. По този начин митата за внос от Китай се удвояват. Кумулативното мито от 20% ще се прилага за няколко основни категории потребителска електроника от Китай, включително смартфони, лаптопи, конзоли за видеоигри, смарт часовници, високоговорители и Bluetooth устройства, които досега не бяха засегнати.
- Пекин и Отава отвърнаха почти незабавно с контрамерки, като Канада обяви, че ще въведе 25% мита за внос на стоки на обща стойност 107 млрд. долара, а Китай обяви налагането на 15% мита върху вноса на редица хранителни продукти от САЩ, както и селскостопански продукти. Китайското министерство на търговията обяви и включването на 25 компании в списъка за експортен контрол.
- Очаква се отговорът на Мексико да стане ясен по-късно днес.
ЕФЕКТЪТ
Nvidia оглави пазарните загуби в понеделник, докато S&P 500 се понижи с 18%, а Nasdaq – с 2.6%. S&P 500 затвори на най-ниското си ниво от 14 януари. Nasdaq достигна най-ниското си затваряне от 4 ноември. Dow Jones Industrial Average спадна с 1.5% (640 пункта) и достигна най-ниското си ниво от 16 януари.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Според анализатори все още има място за разговор между САЩ и Китай, но последните залпове в търговското напрежение заплашват да ескалират в истинска търговска война между двата икономически гиганта.
Но митата представляват опасност и за икономическия растеж вътре в САЩ и могат да доведат до ръст на инфлацията, предупреждават експерти. Американският внос на стоки от Канада и Мексико възлиза на 900 млрд. долара годишно. Говорим за една силно интегрирана северноамериканска икономика, която зависи от трансграничните доставки за производството на автомобили и машини, преработката на енергия и преработката на селскостопански стоки.
Вносът на стомана представлява около 23% от потреблението на стомана в САЩ през 2023 г., според данни на Американския институт за желязо и стомана, като най-големите доставчици са Канада, Бразилия и Мексико. През 2023 г. САЩ са внесли стомана и желязо на стойност 82.1 млрд. долара и алуминий на стойност 27.4 млрд. долара. Приблизително половината от използвания в САЩ алуминий се внася. На Канада се падат близо 80% от вноса на първичен алуминий в САЩ през 2024 г. Миналата година канадският внос се равнява на 3.2 милиона тона. По данни на Федерална комисия по търговията на САЩ за 2023 г. вносът на дървесина от Канада се равнява на 20.83 млрд. долара. Канада също така доставя на САЩ близо половината от вноса им на растителни масла и дървен материал и други горски продукти. Всички тези стоки бяха подложени на по-високи мита за внос в САЩ.
Бизнесът в САЩ е обезпокоен през последните няколко седмици. ISM Manufacturing Index – основен индекс за настроенията на производителите, показа рязък скок на инфлационните очаквания през февруари. Междувременно потребителското доверие е спаднало до 8-месечно дъно през февруари заради ръст на инфлационните очаквания.