Китай обяви още мерки в опит да стимулира икономиката си
Китайските власти обявиха нови фискални мерки в опит да стимулират потреблението и растежа в страната, както и да смекчат въздействието върху икономиката от ескалиращата търговска война със САЩ. Пекин си постави за цел ръст на БВП от 5% през тази година и обяви рекорден бюджетен дефицит.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Китайските власти си поставиха за цел да постигнат икономически растеж от 5% през тази година.
- Пекин повишава целта си за бюджетен дефицит с 1% – плановете в момента са за дефицит от 4% от БВП спрямо 3% през миналата година. Дефицитът от 4% ще бъде най-високият в историята от 2010 г. насам. Предишният максимум е бил 3.6% през 2020 г.
- Китай ще емитира 1.3 трилиона юана (178.9 млрд. долара) в свръхдългосрочни специални съкровищни облигации през 2025 г., което е с 300 млрд. юана повече от миналата година.
- Други специални съкровищни облигации на стойност 500 млрд. юана ще бъдат емитирани в подкрепа на големите държавни търговски банки.
- Разширеният фискален пакет включва и емитирането на 4.4 трлн. юана целеви облигации за местните власти през тази година.
- От средствата, обявени на Общокитайското събрание на народните представители, 300 млрд. юана ще подкрепят разширената неотдавна програма за субсидиране на потребителите за електромобили, домакински уреди и други стоки.
- Китай се стреми да запази равнището на безработица в градовете, което миналата година беше 5.1 %, на около 5.5% и да създаде повече от 12 милиона работни места в градските райони.
- Освен това Пекин увеличава и разходите за отбрана. Китайските власти предложиха бюджет за национална отбрана в размер на 1.78 трлн. юана (244.99 млрд. долара) за фискалната 2025 г. на фона на нарастващите геополитически предизвикателства от Тайван до Украйна.
АКЦЕНТ
Като косвено признание за слабото вътрешно търсене Пекин намали годишната си цел за инфлацията на потребителските цени от 3% на около 2% – най-ниската от повече от две десетилетия. Новата цел за инфлацията ще действа по-скоро като таван. Ако цените са твърде ниски, би било трудно бизнесът да бъде стимулиран да инвестира и да се увеличат доходите на потребителите. Основните задачи са четири – разширяване на фискалната подкрепа, работа за повишаване на потреблението, използване на регулации за предотвратяване на ценовите войни и полагане на повече усилия за стабилизиране на цените на недвижимите имоти