Тръмп обеща “Златен век” за САЩ и призна, че са възможни пазарни турбуленции
100 минути. Толкова продължи речта на Доналд Тръмп пред американския Конгрес, шест седмици след началото на мандата му като президент. Пред висшия орган на законодателната власт на САЩ републиканецът обеща “Златен век” за Америка и призна, че новата търговска политика на Белия дом може да предизвика някои турбуленции. Речта му последва втори ден на пазарни сътресения, след официалното влизане в сила на митата за внос на стоки от Канада, Мексико и Китай.

ВЪНШНА ПОЛИТИКА
Световните лидери много внимателно наблюдаваха сигналите на Тръмп, след като ден по-рано републиканецът обяви спиране на военната помощ за Украйна в опит да принуди Киев да сключи споразумение за достъп до критични украински минерали.
Преустановяването на помощта от страна на Вашингтон последва среща в Овалния офис между Доналд Тръмп, Володимир Зеленски и американския вицепрезидент Джей Ди Ванс, в която тримата си размениха остри реплики, а украинският държавник напусна срещата. Прекъсването на помощта за Украйна застраши усилията на Киев да се защити във войната с Русия и още повече разтревожи европейските лидери, които се притесняват, че Тръмп прекалено много приближава САЩ към Москва. В четвъртък в Брюксел предстои извънредно заседание на европейските лидери, които трябва да обсъдят предложения вчера от Европейската комисия нов план за превъоръжаване.
По време на речта си Тръмп съобщи, че по-рано през деня е получил писмо от украинския президент Володимир Зеленски, в което той заявява, че е готов да подпише предложената сделка за достъп до критични украински минерали.
Американският президент потвърди намерението си да купи Гренландия и Панамския канал.
“ЗЛАТЕН ВЕК” ЗА САЩ
Речта на Тръмп пред Конгреса беше съсредоточена главно върху приоритетите на републиканеца във вътрешната политика, включително дейността на Департамента по правителствената ефективност, оглавен от Илън Мъск, който предприе масови уволнения на служители с цел съкращаване на разходите. Тръмп повтори и намеренията си за борба с миграцията.
Републиканецът обеща да балансира федералния бюджет, въпреки че призова законодателите да приемат мащабна програма за намаляване на данъците, която според анализаторите може да увеличи дълга на федералното правителство с повече от 5 трлн. долара до 36 трлн. долара. Конгресът трябва да повиши тавана на националния дълг по-късно тази година или има риск от фалит.
ТЪРГОВСКАТА ВОЙНА
Търговската война на САЩ е това което най-много плаши пазарите. Републиканецът предупреди, че митата върху най-големите търговски партньори на САЩ – Канада, Мексико и Китай, ще предизвикат “малки смущения”, но целта е “Америка отново да стане богата и велика”. Обръщението на Тръмп идва на фона на все повече доказателства, че бизнесът и потребителите са обезпокоени от ефекта от митата, които вероятно ще нарушат веригите на доставки и ще доведат до инфлация.
Акциите на Уолстрийт изтриха всичките си печалби, постигнати след изборите през ноември, тъй като надеждите, че политиките на Тръмп ще стимулират по-силен растеж, отстъпиха на притесненията, че траекторията на най-голямата световна икономика не е правилна. Нищо в речта на Тръмп обаче не подсказа, че републиканецът има намерение да даде крачка назад в разгръщащата се търговски войн, дори напротив – на 2 април Белият дом ще обяви и дългоочакваните реципрочни мита за държавите, които облагат американския внос. Това ще засегне и Европейският съюз.