Петролът се оттласква от дъното
Петролът се оттласкват от дъното, след масови разпродажби от страна на инвеститорите, които предизвикаха сътресения на пазара. Въпреки това неяснотите около разгарящата се търговска война заради митата на Доналд Тръмп и перспективата за свръхпредлагане заради плановете на ОПЕК+ за увеличаване на добивите през април ограничават печалбите.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.66% доо 69.76 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.72% до 66.79 долара за барел.
- Ръстът последва драстичен спад по време на предходните няколко сесии, като брентът се понижи с 6.5% до най-ниското си ниво от декември 2021 г., а американският лек петрол отчете спад с 5.8 на сто – дъно, за последно достигнато през май 2023 г.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Острият спад на петролния пазар под психологическата граница от 70 долара за барел може да предизвика леки колебания през днешната сесия. Въпреки това, инерцията на възстановяване остава крехка, като неблагоприятната динамика на търсенето и предлагането е ключов проблем”, заяви Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в платформата за търговия IG.
Сериозният спад на петролния пазара дойде след официалното влизане в сила на по-високите мита за внос на стоки от Канада, Мексико и Китай в САЩ. Тарифите на Доналд Тръмп засегнаха редица сектори, включително енергетиката. Според анализатори търговските мерки на Тръмп заплашват да намалят глобалното търсене на енергия и да нарушат търговските потоци на световния петролен пазар.
ГЛЪТКА ВЪЗДУХ
Петролният пазар и борсите изглежда си поеха лека глътка въздух, след като Доналд Тръмп обяви, че ще освободи някои автомобилни производители, които бяха засегнати новите мерки – сигнал, че ефекта от търговския спор между най-големите икономически партньори на САЩ може да бъде смекчен. Освен това източник, на агенция “Ройтерс” заяви, че президентът на САЩ може да премахне 10-процентната тарифа върху канадския внос на енергийни продукти, като суров петрол и бензин.
ДОПИРАТЕЛНА
В същото време Организацията на държавите производителки на петрол заяви, че няма да отложи плановете си за засилване на производството през април, което може да доведе до свръхпредлагане на пазара на фона на по-слабо търсене. По данни на Администрацията за енергийна информация в САЩ запасите от суров петрол са се увеличили повече от очакваното през миналата седмица, докато запасите от бензин и дестилати са намалели.