Какво се случва с европейската икономика?
Едва 0.2 на сто ръст на европейската икономика за тримесечие и годишно увеличение от под 1 на сто. Това показват данните на “Евростат” за брутния вътрешен продукт в ЕС и еврозоната през последното тримесечие на 2024 г. Числата са сигнал за развитието на европейската икономика, която е изправена пред редица предизвикателства.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- През четвъртото тримесечие на 2024 г. БВП се е увеличил с 0.2% в еврозоната и с 0.4% в ЕС в сравнение с периода юли-септември, показват данни на “Евростат”. През третото тримесечие на 2024 г. БВП се е увеличил с 0.4 на сто, както в ЕС, така и в еврозоната.
- Като цяло за 2024 г. БВП се увеличава с 0.9% в еврозоната и с 1% в ЕС.
- В сравнение със същото тримесечие на предходната година през четвъртото тримесечие на 2024 г. сезонно изгладеният БВП нараства с 1.2% в еврозоната и с 1.4% в ЕС.
- Сред страните от ЕС Ирландия (+3.6 на сто) регистрира най-голямото увеличение на БВП спрямо предходното тримесечие, следвана от Дания (+1.6 на сто) и Португалия (+1.5 на сто).
- Най-големите спадове са отчетени в Малта (-0.7 на сто), Австрия (-0.4 на сто), Германия и Финландия (-0.2 на сто и в двете страни).
СИТУАЦИЯТА В БЪЛГАРИЯ
Растежът на БВП в България през четвъртото тримесечие на тримесечна основа е 0.9 на сто, като леко се ускорява в сравнение с предходното тримесечие, когато се повиши с 0.8%. На годишна база българската икономическа продукция се разширява с 3.4%, при ръст от 2.8 на сто през третото тримесечие.
ЛИХВЕНАТА ПОЛИТИКА
При едва 0.2% ръст на БВП в еврозоната в края на 2024 г. и годишен ръст само от 0.4% въпросът в момента е ще успее ли Европейската централна банка да стимулира растежа на икономиката. Миналата година ЕЦБ предприе редица облекчения на фискалната си политика, като от началото на 2025 г. са предприети още две подобни стъпки. Последната беше намаление на лихвите с четвърт пункт, след заседанието на Управителния съвет вчера.
Лихвените проценти по депозитното улеснение, основните операции по рефинансиране и пределното кредитно улеснение ще бъдат намалени съответно на 2.50%, 2.65% и 2.90%, считано от 12 март 2025 г.
От ЕЦБ посочват, че инфлацията в еврозоната продължава да се развива според очакванията, но отчитат, че икономиката е изправена пред продължаващи предизвикателства, като прогнозата за растежа беше понижена до 0.9% за 2025 г., 1.2% за 2026 г. и 1.3% за 2027 г. Низходящите корекции за 2025 г. и 2026 г. отразяват по-ниския износ и продължаващата слабост на инвестициите, отчасти породени от високата несигурност на търговската политика.
ТАРИФНАТА ВОЙНА
Всъщност именно търговската политика е във фокуса. Американският президент Доналд Тръмп обяви въвеждането на по-високи мита за внос на редица стоки, като през април се очаква да станат ясни реципрочните мита за държавите, които облагат американския внос.
И докато анализаторите предупреждават, че това може да има обратен ефект вътре в САЩ – включително подхранвайки инфлацията и спъвайки растежа, в Европа ситуацията също остава неясна.
Марио Сентено, гуверньорът на португалската централна банка, заяви пред CNBC, че е “притеснен” за европейската икономика, като именно тарифната война може да натежи върху растежа. “Митата са данък – както върху потреблението, така и върху производството. Нние добре знаем, че данъците имат много ясно въздействие върху икономиката“, заяви Сентено в петък, като предупреди, че в крайна сметка никой няма да спечели от тарифна война.