Петролът се запътва към най-големия си седмичен спад от октомври
Петролът се запътва към най-големия си седмичен спад от октомври миналата година. Основна несигурност за пазара е американската търговска политика и митата за внос на стоки, които могат да подкопаят търсенето на петрол в САЩ – най-големият производител.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.43 на сто до 69.76 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.38% до 66.61 долара за барел.
- Въпреки слабия ръст и двата договора са напът да приключат седмицата с най-големия си спад от октомври миналата година, като Брентът се понижи с 4.9%, а лекият петрол – с 4.8 на сто.
АКЦЕНТ
Всички пазари, включително петролният, са разтърсени от колебанията в търговската политика на САЩ, които са най-големият потребител на петрол в света. В четвъртък американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще преустанови до 2 април действието на наложените от него 25% по-високи мита върху вноса на повечето стоки от Канада и Мексико, въпреки че митата върху стоманата и алуминия ще влязат в сила на 12 март, както е предвидено. Изменената заповед не обхваща изцяло канадските енергийни продукти, които се облагат с отделна такса от 10 %. Самите мита се считат за фактор, който възпрепятства икономическия растеж и ръста на търсенето на петрол. Но несигурността по отношение на политиката забавя и вземането на бизнес решения, което също се отразява на икономиката.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Изглежда финансовите пазари са в режим на пълна паника и вече не се успокояват лесно от едномесечните отсрочки на Доналд Тръмп. И макар че има известна стабилност за суровия петрол, който се задържа около четиримесечното дъно, пазарът все още е уязвим за по-нататъшни спадове“, казва Вандана Хари, основател на Vanda Insights.
ДОПИРАТЕЛНА
Освен това според бележка на изследователското звено на Fitch рисковете за цените остават, тъй като ОПЕК+ потвърди плановете си да увеличи производството на петрол през април, което може да доведе до свръхпредлагане. След новината цените на референтния за Европа сорт “Брент” се понижиха до най-ниското си ниво от декември 2021 г. насам, като понижението беше допълнително подкрепено от данни за ръст на запасите на суров петрол в САЩ.