Законотворците в ЕС дават крачка назад за въвеждането на дигиталното евро
Какво се случва с дигиталното евро и възможно ли е цифровата валута да получи необходимата законодателна подкрепа за своето въвеждане? Въпросът е резонен и през последните дни се поставя все по-упорито на масата, особено предвид очакванията законопроектът да бъде гласуван през есента на тази година. Причината – сривът на системата за големи плащания T2, която засегна хиляди домакинства и инвеститори и показа, че ЕЦБ може би не е подготвена.
КОНТЕКСТЪТ
Хиляди домакинства и инвеститори бяха засегнати от масовия срив на системата за големи плащания Т2. В продължение на 10 часа Евросистемата, която е ключова за обработката на плащания в еврозоната, не позволяваше извършването на плащания, като закъсненията доведоха до натрупване на транзакции, които трябваше да бъдат обработени в удължено работно време.
Ако беше продължил повече от ден, сривът на системата T2, която се състои от система за брутен сетълмент в реално време (RTGS) и централизиран инструмент за управление на ликвидността, можеше да засегне милиони служители в администрациите, пенсионери и бизнеси.
ПРОБЛЕМЪТ
Всъщност този срив на системата T2 поставя на масата въпроса за това доколко е готова еврозоната за въвеждането на дигиталното евро. Осем работни групи в Европейския парламент разглеждат правилника за дигиталното евро, като 50% от законотворците се питат как и дали ЕЦБ може да управлява дигиталното евро, след като дори не може да осигури гладкото протичане на ежедневните си операции
Според представител на ЕЦБ дигиталното евро всъщност ще прилича повече на системата за незабавни плащания TIPS, която също работи 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата и обработва милиони малки плащания всеки ден и е изключително надеждна. T2 урежда по-малко на брой, но по-големи транзакции, а първата е изключително надеждна.
КАКВО Е ДИГИТАЛНОТО ЕВРО
Дигиталното евро влезе в подготвителна фаза през октомври миналата година. Това е дигитална форма на парите в брой, което позволява извършването на всякакъв вид плащания. Ако стане факт, дигиталното евро ще бъде първото публично, европейско цифрово платежно средство. То ще се опира на правилник – единен набор от правила, стандарти и процедури, който да гарантира еднаквото функциониране на плащанията с дигитално евро навсякъде в еврозоната.
Подготовката за въвеждането на дигиталното евро започна миналата година. Очаква се през 2025 г. да бъде приключена процедурата по избор на доставчиците, които да развиват платформата и инфраструктурата за цифровото евро.
Отпорът от страна на европейските законотворци обаче може да се окаже пречка за ЕЦБ, която се нуждае от мнозинство в Европейския парламент, за да въведе дигиталното евро. Европейската комисия предложи законодателство за цифровото евро през юни 2023 г., но оттогава не се е случило много на фона на усилен скептицизъм. Гласуването в ЕП предстои през ноември тази година.
РОЛЯТА НА ТРЪМП
Европейската централна банка се надява, че планът на президента на САЩ Доналд Тръмп за подкрепа на криптовалути, обвързани с щатския долар, ще ускори законодателната подкрепа за дигиталното евро. Според Пиеро Чиполоне – член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ, подкрепата на Тръмп за глобално достъпни стейбълкойни, обвързани с долара, ще създаде още един американски платежен инструмент и ще добави спешност към проекта за дигиталното евро.
КАКВО Е СИСТЕМАТА T2
Системата T2 е ключова за обработката на плащания в еврозоната. Това е система за брутен сетълмент в реално време (RTGS), управлявана от Евросистемата, която включва Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните централни банки на страните от еврозоната. T2 2 се използва за операции по паричната политика на Евросистемата, междубанкови плащания и търговски транзакции.
Системата е ключова за финансовата стабилност и ефективността на паричните потоци в еврозоната. Тя също така минимизира системния риск на платежния пазар и улеснява управлението на ликвидността