Meta тества първия си чип за обучение с AI
Американският технологичен гигант Meta, компанията майка на Facebook, тества първия чип, който е собствена разработка за обучение на системи с изкуствен интелект (AI), намалявайки зависимостта си от външни доставчици като корпорацията Nvidia, предаде Ройтерс, позовавайки се на свои информирани източници.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Компанията е започнала внедряване на чипа си и планира да увеличи производството му за широкомащабно използване, ако тестът премине добре, допълниха източниците.
- Стремежът към разработване на собствени чипове е част от дългосрочен план на Meta за намаляване на огромните си разходи за изграждане и поддържане на инфраструктура за изкуствен интелект, за да стимулира растежа.
- Компанията прогнозира общи разходи за 2025 г. в диапазона 114-119 милиарда долара, включително до 65 милиарда долара капиталови разходи, до голяма степен водени от разходи за инфраструктура за изкуствен интелект.
КАК РАБОТИ
Новият полупроводник на Meta представлява специален ускорител, което означава, че е проектиран да се справя само със специфични задачи, изискващи употребата на изкуствен интелект, заяви един от източниците.
Това може да го направи енергийно по-ефективен от интегрираните графични процесори (GPU), които обикновено се използват за натоварвания на изкуствен интелект.
Meta е в партньорство и с базирания в Тайван производител на чипове TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) за производството му, допълни източникът.
Полупроводникът е най-новият в серията, проектиран по начин оптимално да балансира изчислителната мощ, размера на паметта и пропускателната способност (Training and Inference Accelerator – MTIA).
Програмата имаше колебливо начало от години и в един момент при тест на подобна фаза на развитие беше неуспешен, припомня Ройтерс.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
От Meta обявиха, че искат да започнат да използват собствени чипове до 2026 г. за обучение или интензивния изчислителен процес на захранване на системата за изкуствен интелект с масиви от данни, за да я “научат” как да работи.
Meta остава един от най-големите клиенти на Nvidia, натрупвайки арсенал от графични процесори за обучение на своите езикови модели, включително за системи за препоръки и реклами, както и от собствения си голям езиков модел с отворен код LLaMA (съкратено от Large Language Model Meta AI).
Стойността на тези графични процесори беше поставена под въпрос тази година, след като изследователите на изкуствения интелект все повече изразяват съмнения относно това колко повече напредък може да бъде постигнат чрез продължаване на “увеличаването” на големите езикови модели чрез добавяне на все повече данни и изчислителна мощност.
Тези съмнения бяха подсилени с пускането в края на януари на нови евтини езикови модели от китайската компания DeepSeek, които оптимизират изчислителната ефективност, като разчитат в по-голяма степен на изводи, отколкото повечето утвърдени езикови модели.
По материали на БТА