Пазарът е в амок. Тарифната политика на Тръмп изтри 4 трлн. долара от борсата
Зловещите разпродажби на фондовия пазар продължават, тъй като инвеститорите са притеснени, че тарифната политика на Доналд Тръмп ще предизвика рецесия в САЩ. S&P изтри 4 трлн. долара от стойността си, като останалите индекси също се понижиха драстично.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Несигурността за бизнеса, инвеститорите и потребителите остава, тъй като острата политика на Доналд Тръмп спрямо основни търговски партньори на САЩ в лицето на Канада, Мексико и Китай, хвърля пазара в режим на паника.
- Хедж фондовете намалиха експозицията си към акции в петък, продавайки значителна част от книжата, които притежават. Според доклада на Goldman Sachs това е най-голямата разпродажба от две години насам – индикация, че инвеститорите очакват нестабилност на пазара.
- S&P 500 се понижи с 2.7% – най-големият дневен спад за годината. Нещо повече – бенчмаркът затвори с 8.6% по-ниско от рекордния си връх от 19 февруари, като оттогава пазарната му стойност е намаляла с над 4 трилиона долара и се приближава до 10% спад, който би представлявал корекция за индекса.
- S&P 500 се повиши с над 20% през 2023 и 2024 г., воден от ръста на технологични компании като Nvidia и Tesla, които обаче започнаха 2025 г. трудно, дърпайки основните индекси надолу. Така например в понеделник Apple и Nvidia спаднаха с около 5%, а Tesla се срина с 15%, изтривайки около 125 млрд. долара от пазарната капитализация на компанията.
- Индексът Nasdaq Composite се понижи с 4%, което е най-големият еднодневен спад от септември 2022 г. насам. Nasdaq завърши в четвъртък със спад от над 10% спрямо декемврийския си връх.
- Други рискови активи също бяха наказани, като биткойнът спадна с 5%, особено след като Доналд Тръмп подписа указ за създаване на стратегически резерв от биткойни.
АКЦЕНТ
Случващото се на борсата е като студен душ за инвеститорите, които очакваха, че след встъпването на Доналд Тръмп в длъжност като президент на САЩ пазарът ще преживее Ренесанс заради политики в подкрепа на растежа, намаляване на данъците и дерегулация, която щеше да се отрази благоприятно на акциите. S&P 500 обаче вече е загубил всички печалби, натрупани след победата на Тръмп на изборите през 5 ноември.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Тръмп призна в речта си пред американския Конгрес, че тарифната политика на САЩ може да предизвика известни турбуленции, но отказа да прогнозира дали в страната се очаква рецесия. Това създава огромна несигурност за инвеститорите и принуждава ръководителите на редица компании да преразгледат стратегиите си, заяви Питър Оршаг, главен изпълнителен директор на Lazard.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Хората могат да разберат продължаващото напрежение с Китай, но частта с Канада, Мексико и Европа е объркваща. Ако това не се разреши през следващия месец или повече, това може да нанесе реални щети на икономическите перспективи на САЩ и на дейността по сливания и придобивания“, каза Оршаг.
ДОПИРАТЕЛНА
Очаква се редица американски компании да понижат прогнозите си за печалбите през първото тримесечие на годината, което драстично понижава и стойността на акциите им. Бизнесът обвинява за това повишената икономическа несигурност в САЩ. Инвеститорите следят също така дали законодателите могат да приемат законопроект за финансиране, за да предотвратят частичното спиране на работата на федералното правителство. В сряда предстои и доклад за инфлацията в САЩ.
КОНТРА
Някои сектори са печеливши от ситуацията – например компаниите в сферата на комуналните услуги, които отбелязаха ръст от 1%.