Петролният пазар се съживи, въпреки предизвикателствата
Петролният пазар се съживи леко, въпреки продължаващите опасения на инвеститорите, че тарифната война на САЩ ще се отрази на глобалния икономически растеж и търсенето на петрол.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.25% до 69.45 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.14 на сто до 66.12 долара за барел.
- Петролният пазар се съживи, като фючърсите възстановиха част от загубите си по време на предходната сесия. Това прекъсна низходящата серия, която доведе котировките до рекордно ниски за последните месеци нива.
АКЦЕНТ
Стабилизирането на сортът “Брент” около границата от 70 долара е добра новина и е подкрепа за цените на петрола, въпреки пазарния шум. Според Сувро Саркар, ръководител на екипа за енергийния сектор в DBS Bank, цените на петрола може да се опитат да направят технически отскок, а допълнителна подкрепа ще окаже гъвкавостта на ОПЕК+ в зависимост от пазарните условия. Заместник министър-председателят на Русия Александър Новак заяви в петък, че групата ОПЕК+ се е съгласила да започне да увеличава добива на петрол от април, но може да отмени решението си, ако настъпи дисбаланс на пазара.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Ако цените на петрола паднат под 70 долара за барел за продължителен период от време, според нас повишаването на добива може да бъде спряно. ОПЕК+ също така ще следи внимателно политиките на Тръмп по отношение на Иран и Венецуела“, заяви Саркар, като допълни, че след отнетия лиценз на Chevron за работа във Венецуела, предстои да стане ясно дали ще бъдат наложени допълнителни санкции на Техеран.
ДОПИРАТЕЛНА
Междувременно обаче ще преобладават притесненията за глобалния растеж на фона на политическата несигурност и тарифната политика на САЩ, която заплашва да предизвика сериозна търговска война. Протекционистките политики на президента на САЩ Доналд Тръмп разтърсиха пазарите по целия свят, особено предвид смесените сигнали от Белия дом. Първоначално Тръмп обяви по-високи мита за внос на стоки от Канада и Мексико, но след това ги отложи за април. Същевременно обаче повиши митата за внос на стоки от Китай, а Пекин вдигна тарифите за внос на земеделски продукти.