Ралито на акциите на Tesla около изборите е мираж, изтривайки 91% ръст
В понеделник акциите на Tesla официално се търгуваха на по-ниска стойност, отколкото преди победата на президента Доналд Тръмп през ноември. Компанията за електромобили, ръководена от приближения на Тръмп Илън Мъск е заличила ръст от 91%, превръщайки се в символ на текущия спад на фондовия пазар.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Акциите на Tesla паднаха с над 15% до 222 долара, затваряйки на най-ниската си стойност от 23 октомври – две седмици преди изборите.
- Понеделник беше най-големият процентен спад за Tesla от септември 2020 г. насам и седмият най-лош ден в 15-годишната ѝ история на борсата, според данни на FactSet.
- Спадът беше част от по-широките загуби, свързани с притеснения относно икономическите политики на Тръмп, като технологично ориентираният Nasdaq Composite се понижи с 4% и навлезе в територия на корекция от 10%.
- Допълнително натиск върху акциите на Tesla оказа анализ на UBS, в който анализаторът Джоузеф Спак прогнозира 5% спад в доставките на автомобили на Tesla през 2025 г. – което би било втора поредна година на отрицателен растеж за компанията, в разрез с очакванията на повечето анализатори за 12% ръст в доставките тази година.
- Акциите на Tesla са с над 53% под историческия си връх от декември, когато цената им скочи заради очакванията за благоприятна политика на администрацията на Тръмп към силно регулираната компания.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
145 милиарда долара. С толкова е намаляло нетното състояние на Мъск от рекордните 464 милиарда долара, достигнати през декември. Въпреки това, като най-голям акционер на Tesla, той все още има с около 110 милиарда долара повече от всеки друг човек на Земята. В понеделник състоянието на Мъск се сви с 23 милиарда долара заради спада в цената на акциите на Tesla.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Акциите на Tesla са паднали с 12% от деня на изборите насам, а пазарната капитализация на компанията е намаляла с близо 800 милиарда долара спрямо върховата си стойност през декември.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Мъск, който е дарил 288 милиона долара за кампанията на Тръмп и други усилия на Републиканската партия, е посветил голяма част от последните месеци на ролята си като ръководител на Департамента за ефективност на правителството (DOGE) – комисия, създадена от Тръмп за намаляване на разходите и съкращения на държавни служители. Tesla е една от най-засегнатите американски компании от митата, наложени от Тръмп, тъй като Китай е вторият ѝ по големина пазар, а автомобилите ѝ разчитат на части от Канада, Китай и Мексико.
Освен митническите ограничения, акциите на Tesla са под натиск заради сериозния спад в продажбите в началото на 2025 г. в Китай и Европа. Анализатори предупреждават, че открито изразените политически позиции на Мъск вредят на репутацията на марката Tesla.