Експоненциален растеж
С над 400 нови служители за миналата година и още между 250 и 350, които се очаква да се присъединят през тази година, SAP Labs България продължава да се утвърждава като водещ източноевропейски хъб за облачни технологии и изкуствен интелект.
В период, в който глобалната технологична компания SAP обяви оптимизирането на поне 8000 позиции, изпълнителният директор на SAP Labs България Радослав Николов е изправен пред съвсем друг тип предизвикателство. Той трябва да управлява растежа на динамично развиващия се развоен център в София.
В рамките на по-малко от година SAP Labs България разкри около 400 нови позиции и служителите вече наброяват 1900 души. Това е процес, който трябва да се следи внимателно предвид ключовата роля на SAP Labs България в глобалната стратегия за развитие на SAP. „Четиристотин човека разрастване за по-малко от 7-8 месеца си беше предизвикателно – казва Радослав Николов. – Трябваше бързо да успеем да ги наемем, и то да подберем правилните хора, а не просто да привлечем 400 човека от пазара на труда.“ Показателно за силата на бранда е, че за тези 400 позиции са кандидатствали над 9000 специалисти.
ОТ МАЛКА КОМПАНИЯ ДО СТРАТЕГИЧЕСКИ РАБОТОДАТЕЛ
Успехът обаче има сериозна предистория. SAP съществува в България от 25 години, като стъпва у нас, купувайки една малка компания с 60 специалисти, а впоследствие се разраства 30 пъти. Основната причина са българските ИТ таланти, математици и информатици, и това, че са насочени към постигането на високи резултати, че дават максимума от себе си, както и благодарение на благоприятната културна среда в европейски мащаб.
Днес развойният център на софтуерния гигант у нас продължава да расте и да бъде сред водещите работодатели за специалистите, които търсят професионална реализация в сферата на информационните технологии и програмирането в компания, която може да им осигури множество възможности за развитие в бъдеще и работа по иновативни проекти. Компанията очаква през тази година да назначи над 300 нови попълнения към екипа си.
Развойният център има активна позиция в IT екосистемата у нас, а това подпомага растежа му – организира и подкрепя конференции, срещи (meetups) в офиса на различни актуални теми като AI и др., развива дългосрочни партньорства с различни университети, а в екипа има между 60 и 80 стажанти във всеки един момент, като след обучение голямата част от тях продължават дългосрочно професионалното си развитие в компанията. Миналата година SAP Labs България отваря и специална програма за завършващи или току-що завършили студенти – SAP Next Talent, като целта е да се интегрират бързо и да се присъединят към екипа, който е най-подходящ за тях.
ВЪПРОС НА КУЛТУРА
Корпоративната култура и ценности, изразяващи се в отворена комуникация и екипна работа, са сред ключовите елементи, които привличат и задържат талантите в компанията. Николов подчертава важността на сътрудничеството и споделянето на знания и обратна връзка. „Насърчаваме колегите да остават любопитни и да подобряват уменията си. Опитваме се да използваме различията между тях в положителна посока, тъй като вярваме, че различността обогатява“, допълва той.
„Стараем се да намираме правилните роли за всеки, така че да пасне перфектно в нашите екипи и култура – казва той. – Когато растежът е голям и наемеш предимно хора отвън, създадеш нови екипи, имаш шанс те да се превърнат в миникомпания в компанията по отношение на културата.“ Предизвикателството е да се създаде вътрешна приемственост между тези екипи. Според Николов пътят за постигане на това е с много обучения и личен пример от страна на колегите.
„НАШИТЕ ЕКИПИ ИЗГРАЖДАТ ЦЕЛИЯ ПРОЦЕС ПО ЖИЗНЕНИЯ ЦИКЪЛ НА ЕДИН AI МОДЕЛ.“
Отделно е стартиран процес по наемане на допълнително офис пространство, тъй като изгледите за ръст на екипа са в сериозен мащаб. „В момента в нашата сграда пространството не е достатъчно за всички 1900 души, тъй като има малко над 1000 работни места – казва Николов. Колегите идват в офиса, защото имаме политика за три дни работа от офиса, но не можем дългосрочно да продължим така, защото няма място.“ Николов възнамерява до половин година да има допълнителен офис, с който да се посрещнат всички нужди на компанията. Настоящата сграда, която е собственост на SAP Labs България, ще продължи да функционира както досега.
РЕГИОНАЛЕН ЛИДЕР С ГЛОБАЛНА МИСИЯ
Николов се определя като „екипен играч“. Ежедневните съвместни дейности и работата в екип му носят истинско удовлетворение. Мотивацията за лидера в технологичната индустрия идва от синергията на екипите и процеса на постигане на заложените колективни цели.
Тази синергия е важна, за да може развойният център на SAP Labs в София да изпълнява ролята си на регионален хъб с принос за ключови решения на SAP. У нас е основана и се разработва основната част на бизнес технологичната платформа на SAP и се подпомага миграцията на клиентите на компанията към облака. Платформата се ползва от 27 хиляди клиента по света и многократно повече потребители – над 300 милиона в глобален мащаб. Най-големите световни компании използват софтуер, разработен в България, което само подчертава влиянието, което има SAP Labs България.
„Ние сме развойният център на компанията с най-интензивен растеж за последните 5 и повече години за Европа“, посочва Николов. За пример той дава факта, че през 2024 г. в България пристига главният изпълнителен директор на SAP Кристиан Клайн, впечатлен от успехите на българското подразделение на компанията.
СИЛАТА НА ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ
Николов подчертава и развитието на технологиите и иновациите в областта на изкуствения интелект и облачните технологии, които са сред основните фокуси на компанията. Той споменава разработването на бизнес AI модели и интегрирането на AI в различните бизнес процеси.
Това е особено важен акцент в разработките на SAP Labs България. SAP от години работи в тази област, но от 2024 г. насам съществено увеличава своите инвестиции в екипите, които работят с нови AI технологии.
Българският развоен център играе основополагаща роля, тъй като канализира и обобщава данните от клиентите на SAP. Чрез тези данни се изграждат AI модели, които се обучават и след това се вграждат в различни продукти, които могат много по-ефективно, бързо и качествено да вършат задачите, за които са създадени.
SAP Labs България се занимава и с изграждане на оперативен цикъл за подпомагане на обученията на моделите, тяхната валидация и тяхното развитие. „Нашите екипи участват в изграждането на целия процес по жизнения цикъл на един AI модел – обучението му, тестването на модела, защото трябва да се валидира, че AI прави нещата коректно, преди нашите клиенти, пък и вътрешно нашите колеги да се възползват от него“, разказва Николов.
Подобен модел има огромна добавена стойност за клиентите на SAP. Той може да ускори значително вземането на решения. В момента, в който се зададе проблем, моделът дава възможни решения, улеснявайки с това работата на всички по веригата.
За бъдещите тенденции в технологиите и важността на адаптирането към променящата се среда Николов подчертава, че SAP ще продължи да инвестира в нови технологии и да търси иновативни решения за предизвикателствата на бъдещето. В контекста на технологичните трендове компанията следи новостите и при квантовите компютри. „Ако има начин това да навлезе в бизнес света, ние ще сме едни от първите, които ще го въведем – през квантови компютри в полза на бизнеса“, категоричен е Николов.