Ръст в търсенето се превърна в глътка свеж въздух за петролния пазар
По-силно търсене се превърна в глътка свеж въздух за петролния пазар, но котировките продължават да са под натиска на ескалираща търговска война, след като американския президент Доналд Тръмп обяви още по-високи мита за внос на алуминий и стомана от Канада. Борсите са разклатени от острата търговска политика на републиканеца, а наблюдателите се опасяват, че този курс може да предизвика рецесия в САЩ.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.03 на сто до 69.58 долара за барел, приближавайки допълнително референтния за Европа сорт до границата от 70 долара.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.03 на сто, повишавайки се до 66.27 долара за барел.
- В САЩ запасите от суров петрол са се увеличили с 4.2 млн. барела през седмицата, приключила на 7 март, според пазарни източници. Днес се очакват официални данни от Администрацията за енергийна информация.
- Въпреки отслабващите перспективи за икономиката, петролният пазар е в добра позиция, заяви Даниел Хайнс, старши стратег в ANZ. Според него това е знак, че краткосрочното търсене на петрол остава силно.
АКЦЕНТ
Допълнителна подкрепа за пазара оказа и по-слабият долар – индексът се понижи с 0.5 на сто, което прави покупката на петрол за притежателите на други валути по-евтина. Що се отнася до предлагането, добивът на суров петрол в САЩ е на път да постави по-голям рекорд през тази година в сравнение с предишните оценки – средно 13.61 млн. барела на ден.
ДОПИРАТЕЛНА
Трусовете на американската борса също се оказаха добре дошли за петролния пазар – акциите се понижиха за пореден път във вторник, като индексът S&P 500 вече е изтрил над 4 трлн. долара от стойността си, след като Доналд Тръмп започна да въвежда по-високи мита за внос на ключови стоки и да заплашва с налагането на нови тарифи.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Като цяло настроенията остават нестабилни, въпреки лекия отскок през днешната сесия. Нагласите на петролния пазар вероятно ще останат сдържани, като все още липсва яснота за развитието на тарифната политика на САЩ. Продължава да има опасения за рисковете за икономиката“, каза Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Инвеститорите очакват данните за инфлацията в САЩ, които ще бъдат представени днес. Те ще дадат по-голяма яснота за намеренията на Федералния резерв и бъдещата парична политика в САЩ. Вниманието е насочено и към ОПЕК+, която планира да увеличи добивите през април, но заяви, че може да промени решението си в случай на корекции на пазара.