Компаниите трябва да се възползват от ESG отчитането като възможност за бизнеса им
Пред какви ESG предизвикателства е изправена страната ни разказва Андреас Бекман, регионален главен изпълнителен директор на WWF за Централна и Източна Европа (WWF-CEE)
Кое е най-голямото предизвикателство, пред което е изправена България по отношение на ESG политиките?
Не мога да говоря много за предизвикателствата, пред които е изправена конкретно България, но по-общо ключово предизвикателство според мен е продължаващата несигурност по отношение на изискванията в краткосрочен и дългосрочен план. Въпреки предишните уверения, че опростяването няма да доведе до дерегулация и че целите на Европейския съюз за устойчивост ще останат непокътнати, наскоро предложеният от Европейската комисия сборник за опростяване въвежда значителни промени. Те представляват сериозна пречка за прозрачността, отчетността и устойчивото финансиране, защото бизнесът се нуждае от стабилни условия за своето планиране и инвестиции.
Ясно е, че цивилизационните кризи, пред които сме изправени при изменението на климата и загубата на природа, продължават, независимо дали се опитваме да ги игнорираме. Те оказват нарастващо реално въздействие върху нашата икономика, нашето благосъстояние и благополучие. Бизнесът е пряко и във все по-голяма степен засегнат от тези развития и трябва да играе важна роля в справянето с тях.
Според мен бизнесът и обществото са много по-добре обслужени, когато има стабилна регулаторна среда, която е ясно насочена към справяне с тези предизвикателства. Среда, която позволява на бизнеса да се съсредоточи върху предоставянето на иновации и решения, от които отчаяно се нуждаем.
Осъзнават ли фирмите у нас, че изискванията за отчетност са не само задължение, но и възможност за успешно развитие?
Пак казвам, нямам конкретен преглед на българските компании, но моето впечатление като цяло и особено в страните от Югоизточна Европа, включително България, е, че фокусът е повече върху разходите. И по-малко върху възможностите, като разкриване на рискове и неефективност пред компаниите, както и потенциални области за развитие на бизнеса.
Точно както финансовото отчитане стана от съществено значение за доброто управление и управление на бизнеса, така и отчитането на екологични и социални показатели може и трябва да направи същото.
Как WWF подкрепя устойчивото развитие в региона на Централна и Източна Европа?
Очакваме бизнеса да предостави голяма част от иновациите и решенията, от които се нуждаем, за да се справим с изменението на климата и загубата на природа. Ето защо, в световен мащаб, а също и в региона на ЦИЕ, WWF се стреми да работи в тясно сътрудничество с бизнесите, за да осъзнае и разбере тяхното въздействие и рисковете, пред които са изправени. Това са рискове, свързани с променящия се климат, вода и природа, и ние трябва да предприемем действия за справяне с тях.
Правейки това, ние се фокусираме върху области, които са най-подходящи за нашите приоритети и работа, включително вериги за доставки, свързани с гори, вода и селскостопански продукти, и улесняване на колективни действия в различните сектори. Ние работим с IKEA в България и други страни в продължение на две десетилетия, като по същество им помагаме да осигурят своите местни доставки на устойчива дървесина.
По подобен начин, а също и в България и други страни от региона, ние работим със системата на Coca-Cola по същество, за да осигурим тяхното снабдяване с вода, която е ключовата съставка в техните продукти.
Елате на Forbes ESG Summit 2025, който ще се проведе на 26 март, за да чуете и да се срещнете с Андреас Бекман.