(Не)пълен обрат в закона за вейповете. Ще има ли пълна забрана?
12 март. Това беше датата за предложения между първо и второ четене, преди окончателното гласуване на промените в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия. Законът въвеждаше пълна забрана за продажбата на вейпове у нас – решение, срещу което се обяви голяма част от бизнеса. Новите предложения всъщност прецизират текстовете, но забраната за продажба на еднократни вейпове остава.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Законът разширява обхвата на регулираните продукти като включва и електронните цигари без никотин.
- Новите текстове изключват от забраната електронни цигари за многократна употреба и контейнери за многократна употреба (с е-цигари).
- Забраната за продажба на еднократни вейпове със и без никотин остава.
- Забранява се и продажбата на изделия с никотиново съдържание над 20 мг/единица (напр. никотинови паучове).
- Промените в текстовете предвиждат още спиране на продажбата на такива устройства в интернет по аналогия на Закона за хазарта.
- Промените в текстовете предвиждат още и много строги санкции, включително отнемане на разрешително за търговия с тютюневи изделия, на търговци, които продават в нарушение на закона
АКЦЕНТ
От вейпинг индустрията реагираха остро. Според бизнеса законът, дори в този си вид, удря само легалния пазар, което ще увеличи нелегалната продажба. Основният призив е за по-строг контрол на търговията на черно, особено за непълнолетни.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Законът, забраняващ продажбата на вейпове, беше приет на първо четене в средата на февруари с пълно единодушие – 197 гласа “за”. Измененията предвиждаха пълна забрана в България за предлагане, продажба, разпространение и реклама на електронни цигари за еднократна и многократна употреба – т. нар. вейпове. Забраната трябваше да важи за всички устройства, без значение дали съдържат, или не съдържат никотин. Чрез поправките се направиха и изменения в Закона за закрила на детето, като се въведе забрана за употребата, предлагането и продажбата на деца на всички изделия, съдържащи никотин, включително паучове, снусове, дъвки и други, както и на енергийни напитки.
ПОЗИЦИИТЕ
Разнопосочни са позициите за пълната забрана за продажба на вейпове, като преди и след първото гласуване на проекта в зала бизнесът алармира, че над 200 млн. лева приходи ще бъдат изтрити, а държавата ще загуби над 50 млн. лева от ДДС, мито и акцизи. Четири международни тютюневи компании – “Бритиш Американ Табако”, “Филип Морис Интернешънъл”, “Импириъл Брандс” и “Джапан Табако Интернешънъл”, са категорични, че въвеждането на пълна забрана на легални електронни цигари няма да реши проблема с нелегалните и рискови вейп продукти у нас, а напротив – ще засили нелегалната търговия.
В подкрепа на промените обаче също има становища – от Българската педиатрична асоциация, Националната мрежа за децата, заедно с Асоциация “Родители” и др. Всички становища могат да бъдат намерени тук.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Тепърва предстои обсъждането на предложенията на второ четене и окончателното гласуване на закона в зала.