Петролният пазар очаква свръхпредлагане и по-слабо търсене през 2025 г.
600 хил. барела дневно. Това е допълнителното количество петрол, което се очаква на пазара тази година на фона на по-слабо търсене. Прогнозата е на Международната агенция за енергията, която в новия си доклад очертава перспективите пред търсенето и предлагането. Според очакванията има сериозна опасност от свръхпредлагане на петролния пазар през тази година, особено ако ОПЕК+ изпълни плановете си за увеличаване на добивите през април.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Очаква се в световен мащаб търсенето на петрол да достигне общо 103.9 милиона барела дневно през 2025 г. или с около 70 000 барела по-малко, отколкото предишните прогнози. Увеличението ще се дължи основно на по-силното търсене от азиатските страни, по-специално в Китай.
- На този фон световното предлагане на петрол се е увеличило с 240 хил. барела дневно до 103.3 млн. барела дневно. Основната причина за това е Казахстан, където добивът е достигнал рекордни нива. Прогнозата е световното предлагане да надхвърли търсенето с около 600 хил. барела дневно през 2025 г.
- Излишъкът може да нарасне с още 400 хил. барела дневно, ако ОПЕК+ продължи да ускорява добивите и не успее да ограничи свръхпроизводството спрямо квотите. След спада на добива със 770 хил. барела дневно през миналата година добивът на ОПЕК+ може да се задържи стабилен през 2025 г., ако доброволните съкращения се запазят и след април.
- Очаква се още производството извън държавите от ОПЕК+ също да се ускори с 1.5 млн. барела дневно през тази година, воден от Северна и Южна Америка.
- Цените на суровия петрол се понижиха през февруари и началото на март под напора на страхове за глобалните икономически перспективи и търсенето в световен мащаб. Освен това търговското напрежение между най-големите световни икономики расте, а ОПЕК+ планира да ускори производството през април. На този фон започнаха преговори за възможността за първоначално прекратяване на огъня и евентуално за мирно споразумение в Украйна.
ДОПИРАТЕЛНА
Основните опасения за търсенето са свързани с ескалиращото търговско напрежение между САЩ и основни партньорски държави. Новите американски мита, съчетани с ескалиращите ответни мерки, наклониха макрорисковете в посока надолу.