Тарифите на Тръмп могат да тласнат съюзниците на САЩ другаде
Агресивната търговска политика на Доналд Тръмп може да накара съюзниците на САЩ да установят по-близки отношения с други държави като Китай и Индия, каза бившия американски дипломат Уенди Кътлър.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Това се случва на фона на заплахата на американския президент да наложи високи мита върху европейските алкохолни продукти, след като Европейският съюз заяви, че ще наложи контрамита върху американски стоки на стойност 26 млрд. евро (28.33 млрд. долара) от април.
- Тарифните мерки на 27-членния блок последваха американските мита върху целия внос на стомана и алуминий.
- Търговската политика на Тръмп, която изглежда има за цел да възстанови баланса на икономическия ред в полза на Америка, включва целеви мита срещу Канада, Мексико и Китай.
- Кътлър, която преди това е била изпълняващ длъжността заместник-търговски представител на САЩ, посочи, че традиционните съюзници на САЩ, като ЕС, са обявили „много амбициозна стратегия за преговори“.
- Кътлър заяви, че „ЕС е сключил голяма сделка със страните от Меркосур. ЕС и Индия също ще подновят преговорите си.“ Меркосур е испанското съкращение на Южния общ пазар – регионален търговски блок, съставен от Аржентина, Боливия, Бразилия, Парагвай и Уругвай.
- ЕС приключи преговорите със страните от Меркосур през декември – политическо споразумение, което Центърът за стратегически и международни изследвания (CSIS ) определи като „знакова сделка“ и единствената, която Меркосур има с голям търговски блок.
- Според изчисленията на CSIS споразумението премахва митата за над 90% от двустранната търговия, като спестява на европейските износители 4 млрд. евро годишно и същевременно предоставя на южноамериканските продукти преференциален достъп до европейските пазари. Това означава, че европейските продукти ще навлязат на нейния пазар при много по-добри условия от американските или японските продукти.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Конкурентни сили, като Китай, също ухажват други държави, каза Кътлър, като подчерта, че втората по големина икономика в света е подобрила споразумението си за свободна търговия с региона на АСЕАН (Асоциация на страните от Югоизточна Азия).
„Китай прави увертюри към други държави и ако нашите партньори не могат да разчитат на нас. Познайте какво? Тези други държави, включително Китай, изглеждат по-привлекателни“.
Кътлър не е единственият човек, който предполага, че Европа може да се огледа другаде, тъй като напрежението между САЩ и региона ескалира.
„Реалността е, че в най-широкия смисъл на думата Европа трябва да търси алтернативни пазари на САЩ“, каза Дейвид Рош, стратег в Quantum Strategy, пред CNBC.
„Едно нещо, което съм научил на масата за преговори, е, че трябва да имате уважение и доверие, ако искате да постигнете сделка“, каза Кътлър.
„Ако някой е на масата и наистина смята, че е бил третиран несправедливо, е трудно да го накараш да направи това, което искаш от него“, добави тя.
Това, което светът може да види, според Кътлър, е, че държавите могат да се обърнат към многостранни търговски споразумения, като например Регионалното всеобхватно икономическо партньорство (RCEP) и Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP). САЩ не са страна по нито едно от тези споразумения.
Тя отбеляза, че Хонконг е изразил интерес да се присъедини към RCEP, а в рамките на CPTPP успешно е приключило приемането на Обединеното кралство, като добави: „Очаквам и други държави да проявят интерес … Не мисля, че е изключено ЕС дори да се замисли за присъединяване към CPTPP. Това е един нов свят.“
ПОЛИТИКА НА ХАОС
Но като най-голямата икономика в света е трудно да си представим, че държавите ще прекъснат всички търговски връзки със САЩ.
В този смисъл един от въпросите би бил: ако дадена държава трябва да се ориентира в търговското напрежение със САЩ, как да го направи, особено при постоянно променящите се позиции на Тръмп по отношение на митата.
Стивън Олсън, гостуващ старши научен сътрудник в института ISEAS-Yusof Ishak, заяви пред CNBC, че Тръмп „се движи на зиг-заг“ по отношение на митата, защото вярва, че като държи търговските партньори в напрежение, това работи в полза на Америка.
Тръмп „неведнъж е заявявал, че смята, че едно от най-големите му предимства е неговата непредсказуемост и че процъфтява в ситуации на хаос. Така че, когато всички останали по света тичат наоколо с подпалени коси, Тръмп смята, че това е в негова полза“, казва Олсън.
Той подчерта, че според него няма смисъл съюзниците на САЩ „да се опитват да открият логика“ в търговската политика на Тръмп. „Моят съвет е… да не се тревожите“, каза Олсън.
На въпрос колко дълго Тръмп може да поддържа „зиг-заг“ позицията си по отношение на търговската политика, Олсън заяви, че американският президент не търси „стабилни, конкретни решения“.
Вместо това Тръмп вероятно се стреми „да държи търговските партньори винаги на горещия стол и да има този Дамоклев меч над главите им“.