ЕС се нуждае от по-продуктивни инвестиции за натрупаните спестявания
Активирането на инвестициите и пренасочване на средствата, съхранявани в спестовните депозити към инвестиционни продукти, съответстващи на приоритетите на Европейския съюз е една от основните задачи пред новата Европейска комисия. Съюзът изостава и поради фрагментацията на капиталовите пазари и липсата на свързаност между отделните страни. Активността на инвеститорите в ЕС все още не може да се сравнява с тази в САЩ и други пазари и затова комисията предприема редица мерки за догонване.
Една от тях е новата инициатива за създаване на Съюз на спестяванията и инвестициите, като идеята не е за ребрандиране на Съюза на капиталовите пазари, а е по-широка концепция, която включва както капиталовите пазари, така и банковия съюз. Идеята е за пренасочване на средствата, съхранявани в спестовните депозити, към инвестиционни продукти, съответстващи на приоритетите на Европейския съюз, като иновации, дигитализация на финансовите услуги, декарбонизация, отбрана, както и подкрепа на конкурентоспособността на финансовия сектор и финансирането на устойчивото развитие.
“Този съюз ще създаде условия за насочване на спестяванията към най-продуктивните инвестиции. Той ще ни позволи да финансираме иновации, зеления и дигиталния преход, както и инвестиции в инфраструктура в целия ЕС”, каза Мария Албукерк, европейски комисар по Финансовите услуги и Съюза на спестяванията и инвестициите, по дреме на третия годишен Форум на Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), проведен между 5 и 7 март в Люксембург.
Според нея европейските спестители нямат лесен начин да извлекат повече от своите трудно спечелени спестявания в ЕС. Значителна част от техните пари, възлизащи на около 10 трилиона евро в края на 2023 г., се намират в нискодоходни депозитни сметки или в брой. В Европа има несъответствие между изобилието от празни спестявания и компании, които се нуждаят от инвестиции, включително стартиращи и разрастващи се предприятия. “Ако погледнем текущото състояние на нашите европейски капиталови пазари, болезнено очевидно е, че те работят далеч под потенциала си и това е в ущърб на всички европейци”, каза още Албукерк.
Инициативите на ЕИБ
Европа вече е мощен център за изследвания и иновации със силна индустриална, научна и търговска база, но този потенциал не се използва напълно, бе изводът около който се обединиха участниците в дискусия, посветена на активирането на частния капитал за повече инвестиции. “Европа е богата, но това богатство остава до голяма степен непродуктивно, заради фрагментацията на капиталовите пазари в Европейския съюз”, каза Джелсомина Виджиоти, вицепрезидент на ЕИБ. Банката е дала ход на няколко инициативите на банката, които предстои да бъдат доразработени, за да допринесат за мисията за активиране на инвестициите. Една от тях е подобряване на интеграцията на пазара за зелени и цифрови облигации, чрез увеличаване на мащаба на придобиване на такива, както и чрез издаване на облигации, базирани на блокчейн решения.
Банката подкрепя пазарите на ЕС за рисков капитал и частни капиталови инвестиции, за да може иновативните предприемачи да стартират, разрастват и развиват дейност в Европа. ”Стартирахме инициативата “Европейски технологични шампиони”, която сега може би е най-големият фонд на фондовете в Европа. Тя дава възможност на европейски фондове да инвестират в най-иновативните европейски компании, за да им осигурят ресурсите, необходими за растеж и развитие в Европа” каза още Виджиоти.
Инвестиционната банка на съюза обаче сама не може да запълни инвестиционния недостиг на Европа и затова активно си сътрудничи с институции и частни капиталови структури. Това е необходимо за решаване на важни въпроси, като регулаторни предизвикателства – хармонизиране на данъчните системи, корпоративното управление, режимите на несъстоятелност и правилата за застрахователните и пенсионните фондове.
Повече инвестиции за стартиращи компании
Стартиращите компании са истинският двигател на икономическия растеж в бъдеще, е мнението на партньора в инвестиционната компания Blume Equity Мишел Капию, която също се включи в дискусията “Ако инвестираме в тях, можем да създадем трилиони евро богатство и милиони нови работни места в Европа. Това, от което се нуждае екосистемата на стартиращите компании в Европа, е образование, повече капитал, стимули, опростена регулация и функциониращ пазар на капитал”, допълни Капию.
Стартъпите се нуждаят от повече капитал – както частен, така и публичен – за да могат да се разрастват. В Европа съществува недостиг на средства за растеж в размер на 375 млрд. долара. Европейските стартъпи имат два пъти по-малък шанс да привлекат финансиране в сравнение с американските си конкуренти, особено във фазите на растеж. Стимулите за частния капитал, както за институционални, така и за индивидуални инвеститори, са от ключово значение. Това включва насърчаване на готовността за поемане на риск, свързан с рисков капитал.
Според Капию стартъпите се нуждаят от ефективни данъчни облекчения за дялово участие на служителите, което да им позволи да споделят успеха на компанията. От страна на публичния сектор са необходими по-големи и по-прости програми за финансиране. “Държавната подкрепа е особено критична за енергийния преход, намаляването на цените на електроенергията, декарбонизацията на индустрията и стратегическите сектори, които са жизненоважни за дългосрочната икономическа сигурност на Европа”, каза още тя и допълни, че най-добрите ни компании напускат Европа и това трябва спешно да се спре.
Силният пазар на дялов капитал е от съществено значение не само за стартъпите, които искат да осъществят IPO, или за рискови инвеститори, които търсят излизане от инвестициите си, а и за икономическия просперитет на Европа, индивидуалните спестявания, пенсионните фондове и натрупването на богатство.
През последното десетилетие Европа направи много, за да намали фрагментацията на пазара на рисков капитал и частни инвестиции. Екосистемата на рисковите инвеститори се разрасна, а това позволи на много иновативни компании да намерят финансиране и да имат потенциал да се превърнат в световни лидери. “Фазата на растеж остава проблем, защото голяма част от финансирането за тези компании идва от извън Европа. Ако сравним с пазара в САЩ, Европа трябва да увеличи инвестициите си в рисков капитал 8 пъти повече, отколкото са в момента”, каза изпълнителният директор на Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) Маржут Фалкстед.
Тя даде пример, че ЕИФ трябва да удвои вложенията си в частен капитал, рискови фондове и частно кредитиране. В момента те възлизат на 7 млрд. евро, но трябва да бъдат двойно повече.
Според нея едни от потенциалните големи инвеститори са пенсионните фондове, които намират много извинения за това защо не инвестират. В момента в Европа пенсионните фондове могат да инвестират 3% от активите си в рисков капитал, а инвестират 0.02% годишно.