Новият шеф на Intel преобръща стратегията за растеж на компанията
Само седмица след като пое поста главен изпълнителен директор на Intel Лип-Бу Тан вече има план как да извади компанията от кризата. Според източници на “Ройтерс” следващите стъпки от управлението на Тан включват съкращаване на персонала и реформи в производствените процеси.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- По време на среща след назначаването си за главен изпълнителен директор Лип-Бу Тан е предупредил служителите на Intel, че се очакват “трудни решения за бъдещето на компанията”. Всъщност това е големият проблем при предшественика му Пат Гелсингер, който според технологичния експерт Дилън Пател е бил твърде мек със служителите си и е отказал да уволни няколко души от средния мениджмънт на компанията. Очаква се Тан да предприеме свежи съкращения на работната сила, която в края на миналата година беше намалена с 15 хил. служители.
- В краткосрочен план Тан ще си постави за цел да подобри ефективността на производственото звено на компанията. Следващото поколение усъвършенствани чипове на Intel, оборудвани с функции на изкуствения интелект, наречено Panther Lake, ще зависи изцяло от Intel 18A – иновативна технология за производство на полупроводници, разработена от Intel, която позволява по-висока производителност, по-ниска консумация на енергия.
- Всъщност разковничето за реализирането на големите амбиции Intel е спечелването на поне двама големи клиента. Затова и Intel планира агресивно да започне да ухажва нови компании, като това включва подобряване производствения процес, за да се улесни използването на чиповете от потенциални клиенти като Nvidia и Alphabet. През последните седмици Intel привлече интереса на Nvidia и Broadcom, които стартираха ранни тестови операции.
- Очаква се и рестартиране на плановете за производство на AI чипове за сървъри, като освен това компанията ще се насочи към софтуери, роботика и AI модели.
АКЦЕНТ
Поначало плановете на Тан изглеждат като усъвършенстване на стратегията на Пат Гелсингер, който искаше да превърне компанията в производител на чипове по договор, който да се конкурира с тайванската TSMC, чиито клиенти са Apple, Nvidia и Qualcomm. Гелсингер се ангажира с изграждането на заводи в САЩ и Европа за производство на чипове както за Intel, така и за външни клиенти, но беше принуден да свие тези амбиции, тъй като пазарът на основните продукти на Intel се охлади.
ДОПИРАТЕЛНА
През по-голямата част от историята си Intel произвежда чипове само за един единствен клиент – за себе си. Големият проблем е, че плановете на Гелсингер не успяват да превърнат Intel в истински конкурент на TSMC, която предлага много по-високо ниво на обслужване и по-добро техническо оборудване. Резултатът е един – закъснения и провалени тестове, които в крайна сметка водят до големия крах.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
103.73 млрд. долара. Това е пазарната капитализация на Intel към днешна дата. За една година стойността на компанията е намаляла с над 50%. Intel отчете годишна загуба от 19 млрд. долара през 2024 г. – първата от 1986 г. насам.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Бившият главен изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер беше принуден да напусне по-малко от четири години след като пое ръководството на компанията. Рокадите се случиха в края на миналата година, след като бордът на директорите прецени, че скъпият и амбициозен план на Гелсингер за възстановяване на Intel не дава резултати и напредъкът на промените не е достатъчно бърз. Под ръководството на Гелсингер, Intel изпадна в упадък, със стойност на пазара, която е повече от 30 пъти по-малка от тази на Nvidia, лидер в производството на чипове за изкуствен интелект.
В опит да излезе от кризата миналата седмица Intel обяви назначаването на нов директор – дългогодишния технологичен инвеститор Лип-Бу Тан. От излизането на новината акциите на компанията са се повишили с над 18%, като в момента се търгуват за 24.05 долара.