ОИСР понижи прогнозата си за икономическия растеж заради тарифната война на Тръмп
Все по-реален изглежда кошмарът на инвеститорите и икономистите, които се опасяват, че тарифната политика на Доналд Тръмп може да предизвика глобална търговска война, да застраши растежа и да предизвика рецесия в САЩ. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предупреди в последния си доклад, че растежът на САЩ, Канада и Мексико е под сериозна заплаха, като ОИСР понижи прогнозата си за растежа на БВП през следващите две години.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- ОИСР понижи прогнозата си за глобалния растеж на БВП от 3.3% на 3.1 на сто през 2025 г. Драстично ревизирани са и очакванията за растежа на икономиката през 2026 г. – от 3.3 на сто до 3%.
- Основната причина според ОИСР са все по-високите търговски бариери, които въвеждат някои от държавите в Г-20, като повишената несигурност ще се отрази сериозно на потребителските разходи.
- ОИСР предвижда икономическия растеж в САЩ да се забави до 2.2% през 2025 г. и 1.6% през 2026 г., а растежът в еврозоната според очакванията ще се забави до 1% през тази година, в случай на допълнителна ескалация на търговското напрежение.
- Предвижда се растежът в Китай да се забави до 4.8% през тази година и 4.4% през 2026 г.
- Очакванията за инфлацията също не са обнадеждаващи. Инфлацията при цените на услугите остава висока, като средният й темп в икономиките от ОИСР е 3.6%. През 2025-26 г. се очаква инфлацията да бъде по-висока от предварително прогнозираната, като се предвижда общата инфлация да спадне от 3.8% през 2025 г. до 3.2% през 2026 г. в икономиките от Г-20, а базисната инфлация да остане над целевите стойности на централните банки в много държави през 2026 г.
- Според ОИСР задълбочаване на търговското напрежение ще се отрази негативно на бизнес инвестициите на световно ниво, като централните банки няма да имат друг избор, освен да запазят лихвените проценти по-високи за по-дълго време.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
ОИСР очаква търговската фрагментация да продължи да се задълбочава, отразявайки се на глобалните икономически перспективи. Един от възможните рискове е ескалацията на ограничителните мерки в търговията. Световното производство би могло да спадне с 0.3% в следващите три години, а инфлацията да расте средно с 0.4% годишно. Въздействието на тези сътресения би се увеличило, ако несигурността на политиката се увеличи още повече или ако на финансовите пазари има широко разпространено преоценяване на риска. Това би засилило натиска за намаляване на корпоративните разходи и разходите на домакинствата в целия свят.