Петролът започва седмицата с повишение заради напрежението в Червено море
Петролът започва седмицата с повишение, след като САЩ обещаха да продължат атаките срещу хутите, докато подкрепяната от Иран йеменска групировка не спре да атакува кораби в Червено море. Твърдата заявка дойде от секретаря по отбраната на САЩ Пийт Хегсет в неделя.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.78% до 71.13 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.83 на сто и към 10 ч. българско време суровината се търгува за 67.74 долара за барел.
АКЦЕНТ
И двата договора регистрираха ръст, след като САЩ нанесоха въздушни удари при които според управляваното от хутите здравно министерство са загинали най-малко 53 души. Атаката е най-голямата военна операция на САЩ в Близкия изток от встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент. Според източници на агенция “Ройтерс” атаките могат да продължат няколко седмици, а йеменските хути обещаха да отговорят подобаващо, като не изключиха ескалация на напрежението – сигнал, който има потенциала да наруши значително веригите на доставки през Червено море.
КОНТРА
Печалбите обаче бяха ограничени заради смесените сигнали за китайската икономика. Числата показаха забавяне на промишленото производство през януари-февруари, докато ръстът на продажбите на дребно се е ускорил. В неделя правителството представи специален план за действие, който цели да стимулира вътрешното потребление и възстановяването на икономиката. Пекин се притеснява, че тарифната война със САЩ – ключов търговски партьнор за Китай, може да ескалира допълнително и да се отрази негативно на икономиката.
ДОПИРАТЕЛНА
Миналата седмица цените на петрола се повишиха леко, прекъсвайки продължил почти месец спад на цените на петролния пазар заради страховете за глобалния икономически растеж и обострящото се търговско напрежение. Анализаторите на Goldman Sachs намалиха прогнозите си за цените на петрола, като заявиха, че очакват икономиката на САЩ да расте по-бавно от очакваното. Инфлационните очаквания в на американците отбелязват най-големия ръст от 1993 г. насам, а потребителските нагласи се понижиха до над 2-годишно дъно.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Следващата седмица Федералният резерв на САЩ ще заседава за фискалната политика, като се очаква да остави основния овърнайт лихвен процент в диапазона 4.25-4.50%, след като от септември насам го намалиха със 100 базисни пункта. Фед се опитва да прецени внимателно икономическото въздействие на политиките на администрацията на Доналд Тръмп и опасностите от ескалация на търговското напрежение.