Тарифната война между САЩ и ЕС заплашва бизнес отношения за близо 10 трлн. долара
Тарифната война между САЩ и Европа заплашва трансатлантически бизнес отношения на стойност близо 10 трлн. долара, предупреждават в последния си доклад от Американската търговска камара в ЕС. Предизвикателствата са свързани най-вече с тарифната война, която миналата седмица ескалира значително.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 9.5 трлн. долара. Това е размерът на бизнес отношения между САЩ и Европа през 2024 г. по изчисления на Американската търговска камара в ЕС. Това колосално бизнес партньорство обаче ще бъде изправено пред редица предизвикателство през 2025 г., предупреждават от AmCham в ЕС, която включва над 160 компании, сред които Apple, ExxonMobil и Visa.
- От тарифната война може да бъде засегната вътрешнофирмената търговия, която съставлява около 90% от търговията на Ирландия и 60% от търговията на Германия, става ясно от доклада.
- Под прицел са и веригите за създаване на стойност. Компаниите в САЩ и Европа имат взаимосвързани вериги за създаване на стойност, за да бъдат конкурентоспособни в световен мащаб – например редица автомобилни компании в Европа изнасят за САЩ.
АКЦЕНТ
През последната седмица САЩ наложиха мита върху вноса на алуминий и стомана, а ЕС обяви плановете си да отговори подобаващо на Вашингтон, налагайки по-високи мита за внос на ключови стоки от април. На свой ред Доналд Тръмп заплаши да обложи с 200% вноса на алкохол от Европа – ескалация, която предизвика поредни трусове на пазарите. Това не е случайно. Все пак става дума за най-големите търговски отношения в света – през 2024 г. търговията със стоки между САЩ и ЕС достига рекордните 976 млрд. долара.
ОПАСНОСТТА
Не търговията, а инвестициите са всъщност голямото предизвикателство – продажбите на чуждестранни филиали на САЩ в Европа са четири пъти повече от износа на САЩ за Европа, а продажбите на европейски филиали в САЩ са три пъти по-високи от европейския износ. Ефектите от търговския конфликт между Вашингтон и Брюксел може да навреди на тези близки връзки.
ДОПИРАТЕЛНА
Риск има и тарифната война между САЩ и Европа да засегне и търговията с услуги, потоците от данни или енергията – Европа разчита на внос на втечнен природен газ от САЩ. През 2023 година Европейският съюз е внесъл над 56.2 милиарда кубически метра природен газ от САЩ по данни на Съвета на ЕС.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Очаква се реален икономически растеж и от двете страни на Атлантическия океан, но темповете на растеж в абсолютна стойност и на глава от населението ще бъдат неравномерни. Очаква американската икономика да отбележи ръст от 2.7%, докато темпът на растеж в Европа ще бъде значително по-скромен – 1%. Търговското напрежение, както и структурните предизвикателства и от двете страни – от инфлационния натиск в САЩ до регулаторната тежест и енергийните разходи в Европа – засилват несигурността”, посочват от Американската търговска камара в ЕС.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Въпреки че са налице множество предизвикателства, възможностите за растеж остават. Трансатлантическата икономика е не само най-голямото търговско партньорство в света – тя е и най-значимата. Ако двете страни постигнат съгласие по ключови приоритети, те могат да укрепят лидерството си в конкурентната световна икономика, посочват в доклада си от AmCham.