Делът на необслужваните жилищни кредити намалява
Кредитното качество на портфейла от заеми, обезпечени с жилищен недвижим имот (ЖНИ) продължава да се подобрява, като през последните три години обемът необслужвани кредити намалява от 428 млн. лв. в края на 2022 г., на 332 млн. лв. в края на 2023 г. и на 285 млн. лв. в края на 2024 г., показват данни на Българска народна банка.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Делът на необслужваните кредити в този портфейл се понижава съответно от 2.33%, на 1.51% и на 1.03% в края на 2024 г.
- В края на 2024 г. брутният размер на портфейла от кредити на домакинствата, обезпечени с ЖНИ, достигна до 27.6 млрд. лв., което представлява 22.9% от общо кредити и аванси и 14.3% от общо активи на банковата система.
- Обемът на новоотпуснатите кредити, обезпечени с ЖНИ, се понижава до 2.16 млрд. лв. За четвъртото тримесечие спрямо 2.19 млрд. лв. за предходния тримесечен период.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Промяната контрастира с наблюдаваната през последните три години тенденция за формиране на най-големи кредитни обеми през последното тримесечие на годината”, казват от БНБ по повод намаления обем на отпуснатите нови жилищни кредити.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
По отношение на въведените с Решението на УС на БНБ изисквания за кредитните стандарти при отпускане на кредити, обезпечени с ЖНИ, най-значим е ефектът върху съотношението между размера на текущите плащания по обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя (DSTI-O), се казва в анализа на централната банка. Относителният дял на кредитите с DSTI-O над 50% от общо новоотпуснатите кредити се редуцира значително от 24.6% през третото до 3.1% през четвъртото тримесечие на 2024 г.
За четвъртото тримесечие на 2024 г. банките отчитат 421 броя кредита с параметри, надхвърлящи въведените изисквания за кредитните стандарти, което представлява 4.2% от общо 10140 новоотпуснати кредита.
ДОПИРАТЕЛНА
Управителният съвет на БНБ определи нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в Република България, на 2.0% през второто тримесечие на 2026 г. Изискването за антицикличен капиталов буфер от 2% в сила от второто тримесечие на 2026 г. има за цел да съхрани устойчивостта на банковата система срещу потенциални бъдещи загуби, за които интензивният кредитен растеж би могъл да допринесе.