BYD отваря фабрика за електромобили в Германия
BYD планира да отвори фабрика в Германия – трето съоръжение в Европа. Това е опит на китайския автомобилен производител да избегне по-високите мита за внос в Европейския съюз, както и да увеличи присъствието и продажбите си на стария континент.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- По-рано този месец изпълнителният вицепрезидент на BYD Стела Ли заяви в интервю за Automobilwoche, че компанията обмисля изграждане на трето съоръжение, което да обслужва европейския пазар през следващите две години. Тогава обаче не беше ясно къде.
- Такива фабрики вече се изграждат на територията на Унгария и Турция, а според агенция “Ройтерс” BYD планира и отварянето на съоръжение за монтаж на територията на Германия.
- Новината идва след като миналата година китайският производител стана обект на по-високи мита за внос на електромобили в Европа – мярка, срещу която се обяви германското правителство.
- Окончателното решение за третия завод ще зависи и от резултатите от продажбите на BYD в Европа и от натовареността на капацитета на фабриките в Турция и Унгария. Обектът на BYD в Унгария трябва да започне производство през октомври тази година, а заводът в Турция трябва да заработи през март 2026 г. Когато заводите започнат да функционират напълно, общият им производствен капацитет ще бъде 500 000 автомобила годишно.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
Според оценките на S&P Global Mobility продажбите на BYD в Европа ще се увеличат повече от два пъти тази година до 186 000 единици от 83 000 единици през 2024 г. и се очаква да нараснат допълнително до малко под 400 000 единици до 2029 г.
АКЦЕНТ
Според източника на “Ройтерс” BYD обмисля Западна Европа за третия си завод, тъй като иска да се наложи сред европейските клиенти като местен производител. Компанията обаче се придържа към политиката на Пекин да не инвестира в държави, които подкрепиха въвеждането на по-високи мита за внос в Европа. През октомври миналата година властите наредиха на китайските автомобилни компании да преустановят големите инвестиции в европейски държави, които са подкрепили въвеждането на митата. Така например Унгария, която гласува против новите тарифи, успя да привлече значителен размер китайски инвестиции, включително за изграждането на заводи за електромобили и батерии. В същото време, държави като Франция и Италия, които подкрепиха митата, са изправени пред намаляване на китайските инвестиции в техните икономики.
ДОПИРАТЕЛНА
Германия е най-големият автомобилен пазар в Европа и един от водещите в света. Затова и отварянето на монтажна фабрика за китайски електромобили е стратегически ход от страна на BYD, която иска да увеличи присъствието и продажбите си на стария континент като изгради местни заводи. Това е и начин да се избегнат наложените от Европа по-високи мита за внос. Освен това Християндемократическата партия, която вероятно ще бъде начело на следващото правителство на Германия, обеща да намали корпоративните данъци и да привлече квалифицирани работници, като особено силно желае да подкрепи автомобилния сектор, който е най-големият източник на приходи за страната.
КОНТРА
Въпреки това партията се противопоставя на държавните субсидии, на които коалицията на канцлера Олаф Шолц често разчиташе по време на мандата си, особено когато предостави близо 10 млрд. евро (10.8 млрд. долара) за изграждането на обект на Intel, който оттогава се отлага с години.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
По-високите мита за внос на китайски автомобили бяха наложени след антисубсидийно разследване на Европейската комисия. Основните подозрения на Брюксел бяха, че автомобилни компании получават държавни субсидии, които им позволяват да предлагат своите автомобили на значително по-ниски цени в Европа. Това създава нелоялна конкуренция и застрашава европейската автомобилна индустрия.
Европейската комисия наложи допълнителни мита за BYD в размер на 17% над стандартната ставка от 10 на сто. Това означава, че общата ставка за BYD достига 27%.
Още през октомври миналата година експерти предупредиха, че китайските компании търсят начин да заобиколят тези мита през откриване на заводи за производство и монтаж на автомобили в Европа. Още тогава BYD – най-големият производител на електрически превозни средства в света планира да произвежда всички автомобили, предназначени за европейския пазар, в Европа. Компанията обяви, че планира да произвежда компоненти в Европа и да сглобява акумулаторни пакети в заводи в Унгария и Турция, като внася само акумулаторните клетки от Китай. През септември държавната компания SAIC, вторият по големина износител на автомобили за Китай също обяви, че търси място за изграждане на фабрика за електромобили на стария континент. Chery Auto – най-големият китайски автомобилен производител по обем на износа, подписа договор за създаване на съвместно предприятие с испанската EV Motors за откриване на първия си европейски производствен обект в Барселона.