Проектирам така, сякаш аз ще живея сред този интериор
Илиана Йонкова, основател на студио за интериорен дизайн Iliana Yonkova Studio, разказва за симбиозата между изкуството и дизайна
Как дефинирате своята философия за дизайн и как тя се проявява в проектите на Iliana Yonkova Studio?
Моята философия е да проектирам интериорни решения така, сякаш ще живея в тях. Поставям акцента върху комфорта и функционалността.
Искам всичко да е удобно, лесно за ползване, без излишни препятствия и в синхрон с даденостите на пространството. Във всички проекти оставям частица от моето настроение.
Следвам няколко важни стъпки: обективен анализ на локация, светлина и посока.
През 2023 г. основахте самостоятелен бранд за авторски мебели и продукти Hatch Collection, които могат да се видят във вашата галерия Hatch. Какви са ключовите елементи, които определят идентичността на Hatch Collection и как те се вписват в цялостната визия на студиото?
Hatch е моя идея, която отлежаваше в главата ми години наред. В един момент реших да я осъществя, за да покажа, че в България има дизайн на световно ниво, който подхожда за всеки интериор.
Философията е продуктите да са непреходни във времето – да са като изкуство, в който и момент да ги погледнеш, да искаш да ги притежаваш или ако вече ги имаш, да не искаш да се разделяш с тях. После дойде концепцията с място, където да ги представя. Така събрах идеите ми в едно, галерия, в която може да намериш финалния щрих за всеки дом.
Каква е вашата стратегия за интеграция на изкуство и дизайн в едно пространство?
Имам специално отношение към изкуството. Завършила съм художествено образование и съм ценител на изкуството. Неслучайно нашия офис е в Hatch Gallery – галерия, както за нашите авторски мебели, така и за картини и скулптури на български автори. Селектирам автори, чието изкуство харесвам, вписва се в нашите интериори и се опитвам да ги наложа сред клиентите ни. Когато дойдат при нас, те го харесват. Заедно правим избор, подходящ за техния проект.
Какво е значението на минимализма и функционалността в концептуалния дизайн, който предлагате?
Формата и визията определят дизайна. Концепцията произлиза от нея. Минимализъмът е интериорен стил, от дизайнера зависи дали ще е функционален. Преди време ни се наложи да сменя функцията, да проектирам отново етаж от къща, поради промяна на обстоятелствата – дамата забременя и трябваше да обособим още една детска стая с баня към нея. Запазихме концепцията, променихме функцията.
Има различни пътища до постигане на целта, но всичко е в концепцията. Често формите произлизат от вече наличните архитектурни дадености или от лични предпочитания. Бях решила да пресъздам в моя апартамент усещане на безгрижните дни на плажа. Избрах син диван, с удобни възглавници, като вълни, лампи чайки, които летят из цялата дневна, и картина с пясък и море. Това беше моят баланс между форми и цветове. Стремя се дизайнът, който правим, да не е прекалено насочен към актуалната годишна тенденция. Съобразявам се с тенденциите, но те се променят ежегодишно. Предпочитам решения, които остават непреходни във времето.
Кой е последният ви проект?
Наричам го „Овалния кабинет“. Пространство, предвидено за таванско помещение, приобщен етаж, ниски тавани, външна климатизация, но е предлагано като офис площ поради страхотната гледка. Голямо предизвикателство. Трябваше да прикрием всички недостатъци и да го превърнем в кабинет, с дизайн, достоен за директорите на фирмата. Отне ми време да измисля концепция, която да не изглежда скучна, да запази обема и в същото време да има всички зони за срещи, почивка и работа. Подведохме дизайна с овални форми, които не подчертават проблемите, а ги правят ефект.
Кои са вашите любими проекти и какво ги прави толкова специални за вас?
Проектите, в които сме надминали очакванията! Това обикновено става, когато клиентите ни гласуват пълно доверие. Обикновено това са тези, с които вече сме работили заедно и са запознати с процеса, или клиенти, които вярват в нашата професионална преценка и затова се обръщат към нас. Всеки следващ проект става любим, защото сме надградили знания и опит от предходния и сме вложили нещо ново. Всички те стават специални за мен към момента, в който ги погледнем завършени.
Кой е най-трудният ви проект и защо?
Няма лесни проекти. Всички изискват специално отношение и различен подход. Изпълнението е доста труден процес, с участието на различни фирми, подизпълнители и дълги срещи с инвеститора.
Трудно е да угодиш на всички, особено когато идват със събрани идеи от различни стилове и искат на всяка цена да имат всичко в новата къща. Налага ми се да убеждавам да помислят повече в нашата посока, докато сами усетят, че предложеното от нас пасва най-добре за тях. Но колкото и трудно да изглежда, винаги се наслаждаваме на видимия резултат.
Какви са вашите методи за справяне с ограниченията на пространството и бюджета, без да компрометирате качеството на дизайна?
Ограничения в пространството няма. Съобразяваме се само с архитектурните елементи, можем да го преобразим, както намерим за добре.
Бюджетът не е проблем, стига да не е прекалено недостатъчен. С такъв голям избор на продукти на пазара и с нашия дързък подход винаги има красиви бюджетни решения. Ако се налага, технологичните познания ни помагат да сме доста гъвкави с материалите и да успяваме да ги заменим, без да променяме дизайна.
Какви са вашите принципи за устойчив дизайн и как ги прилагате в практиката?
От известно време „устойчив“ се натрапва доста като понятие. За съжаление, при интериорите не може да бъде напълно адекватен. Хората живеем с все повече вещи, трупаме излишно, следователно имаме нужда от повече обем, от по-големи гардероби, от по-голяма кухня, използваме голямо количество материали, за да угодим на капризите си. В нашите проекти ще видите предимно естествени материали – дърво, камък, корк, керамика, кварц. Сами по себе си те са устойчиви във времето, но не са устойчиви за прекомерната консумация в природата.
Как взаимодействате с клиентите си, за да разберете техните нужди и желания и да ги превърнете в реалистични и красиви интериорни решения?
Ставам психолог. Започвам да разпитвам за всички битовизми от ежедневието. Научавам неща, които дори не искам да знам, но са ми нужни, за да се запозная със света на отсрещната страна. Улавям и най-незначителните подхвърляния, за да ги опозная. В един момент започваме да си разказваме истории, да споделяме за навици, които водят до определена потребност, която влагам в интериорните решения. Старая се да достигна ниво на абсолютна синастрия с тях, „обувам техните обувки“ и така разбирам как да направя правилния избор за ситуацията. Подхождам индивидуално, разговарям с всеки член от семейството, премислям как различните навици да са в синхрон при съжителството под един покрив, да не се усеща следа от недоразумения и конфликти.
Какви са вашите виждания за ролята на технологията в съвременния интериорен дизайн?
Харесвам новите технологии, придават различна визия на добре познатите ни материали. Третирането им става доста лесно и качествено без усилия. Това, което не ми допада, са вредните изкуствени лепила, смеси и сплави, които навлизат стремително и заемат първи позиции в интериорния дизайн. Достигат доста добра имитация на релеф и визия на естествените материали, заместват камък, дърво, метал, имат трайна намеса в ежедневието ни, въпреки това мисля, че тяхната роля е да намалят преразхода в природата.
Каква е вашата стратегия за промотиране на проектите и продуктите?
Моята работа е да създавам красиви, елегантни решения, както интериори, така и авторски мебели. Аз ги промотирам пред аудиторията, която преминава през галерията, за останалото ползвам професионалисти, те се справят и контролират интернет пространството и медиите.
Какви са вашите прогнози за бъдещето на интериорния дизайн и как планирате да адаптирате студиото си към тези промени?
Плаша се колко хора ще останат без работа с все по-голямата намеса на изкуствения интелект. С толкова голям обем на информация в интернет пространството Chat GPT съумява да „изплюе“ за по малко от минута решения, за които сме учили с години. Не мога да прогнозирам какъв ще е глобалният резултат, но съм сигурна, че ще е полезен, особено за хора, които не могат да си позволят професионален дизайнер. Засега разчитаме изцяло на нашите познания и не се налага да ползваме подобен род услуги. За мен е важна работата с мисъл, с ръце – да можеш, когато блокира компютърът, работата да продължи.