Tesla вече не е най-ценният актив на Илън Мъск
Илън Мъск плати над 200 милиона долара, за да помогне на Доналд Тръмп да бъде преизбран през ноември. В седмиците след победата на Тръмп, Мъск бързо възстанови тези средства. Всъщност, той стана първият човек в света с нетно богатство от 400 милиарда долара през декември, след като частни инвеститори оцениха неговата стартираща компания xAI на 50 милиарда долара (възход от 24 милиарда през май) и производителят на ракети SpaceX на 350 милиарда долара (възход от 210 милиарда през юни). През същия месец публични акционери изпратиха пазарната капитализация на Tesla до рекорден максимум от 1.5 трилиона долара.

След това нещата започнаха бавно да се влошават. Акциите на Tesla изпитаха проблеми в началото на януари, след като компанията отчете по-слаби от очакваното доставки за четвъртото тримесечие на 2024 година. Но акциите на Tesla започнаха сериозно да падат на 21 януари, ден след инаугурацията на президента Тръмп, когато Мъск пое поста ръководител на новото Министерство на ефективността на правителството (DOGE) на Тръмп. Безпокойствата относно способността на Мъск да ръководи автомобилната компания, докато едновременно се опитва да намали разходите на федералното правителство, доведоха до срив на акциите, които паднаха с 50% от своя пик.
„Кратко казано, думата „баланс“ липсва при Илън Мъск и способността му да управлява Tesla като изпълнителен директор, докато вместо това съсредоточава цялата си енергия и време върху DOGE инициативата в администрацията на Тръмп,“ написа поддръжникът на Tesla Дан Айвс от Wedbush Securities в аналитичен доклад, като отбеляза, че числата на производителя на електрически превозни средства са слаби напоследък.
На 29 януари Tesla отчете разочароващ ръст на приходите от 1% до 97.7 милиарда долара през 2024 година, докато нетната й печалба падна за втора поредна година до 8.4 милиарда долара. Междувременно, съобщения за драматичен спад в продажбите на автомобили Tesla през първите два месеца на 2025 година в Германия, Китай и Австралия започнаха да излизат наяве, а анализатори от JPMorgan наскоро намалиха прогнозата си за глобалните доставки за първото тримесечие на 2025 година до най-ниското ниво от третото тримесечие на 2022 година. В същото време протестите срещу Tesla и Мъск избухнаха в търговските обекти на Tesla в цялата страна.
Може би не е изненада, че Мъск подаде официално обжалване миналата седмица на решение от Делауеър от януари 2024, което отмени рекорден пакет заплата, предоставен на Мъск през 2018. Съдията по случая реши, че Мъск и Tesla не са успели да докажат, че процесът, който стои зад наградата, е бил справедлив поради конфликти на интереси и „контрол“ на Мъск върху борда. Forbes намали подлежащите на изпълнение опции по акциите от този заплатен пакет (на стойност 65.3 милиарда долара към края на пазарния ден в понеделник) с 50% в очакване на резултатите от обжалването на Мъск. Изключвайки тези опции, Мъск притежава 12% дял в Tesla на стойност 97.8 милиарда долара, въпреки че е заложил повече от половината от своите акции, за да осигури лични заеми до 3.5 милиарда долара.
Със сриването на акциите на Tesla, SpaceX вече е най-ценният актив на Илън Мъск за първи път от пет години насам. Forbes оценява, че 42% дял на Мъск в неговия производител на ракети е на стойност 147 милиарда долара – почти 20 милиарда долара повече от неговите акции и опции в Tesla.
Последният път, когато дялът на Мъск в SpaceX беше по-ценен от този в Tesla, през 2019 година, цялото му състояние беше на стойност около 20 милиарда долара. SpaceX, която изстрелва сателити, товари и астронавти в орбита за правителствени и търговски клиенти, увеличи приходите си с 51% до 13.1 милиарда долара през 2024 година, според оценки на индустриалните анализатори Payload Space, като се очаква приходите от сателитната интернет услуга Starlink да се удвоят до 8.2 милиарда долара.
Въпреки че SpaceX и Tesla все още формират над 80% от оцененото състояние на Мъск от 329 милиарда долара, той притежава и по-малки дялове в xAI, X Corp (бивш Twitter), стартиращата компания за тунелиране Boring Company и компанията за импланти в мозъка Neuralink. Тези активи добавят още 45 милиарда долара към състоянието на Мъск.
Мъск призна трудността на съвместяването на DOGE и ролите му в ръководството на шест различни компании. Въпреки това, той не се е отказал от своя производител на електрически превозни средства и заяви в пост в X миналия понеделник, че Tesla ще „бъде добре в дългосрочен план“. В крайна сметка, въпреки последния спад, акциите на компанията са все още с 46% ръст през последната година, а Мъск все още е най-богатият човек в света.