Земята се доближава до ключов праг на затопляне
Рекордните количества парникови газове са допринесли за достигане на най-високите температури през 2024 г, ускоряване на загубата на ледници и морски лед, повишаването на морското равнище и доближаване на света до ключов праг на затопляне, съобщи метеорологичната организация на ООН, предаде Ройтерс.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Средногодишните средни температури са били 1.55 градуса по Целзий над прединдустриалните през миналата година, надминавайки предишния рекорд от 2023 г. с 0.1° C, съобщи Световната метеорологична организация (СМО) в годишния си доклад.
- С Парижкото споразумение от 2015 г. държавите се споразумяха да се стремят да ограничат повишаването на температурата до 1.50 градуса С над равнището на средните стойности от периода 1850-1900 г.
- Според предварителните оценки сегашното дългосрочно средно увеличение е между 1.34 и 1.41 градуса C, което се доближава, но все още не надхвърля прага от Париж.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Едно нещо, което трябва да се подчертае много ясно, е, че една-единствена година над 1.5 градуса не означава, че нивото, споменато в Парижкото споразумение, е било официално превишено“, обясни Джон Кенеди, научен координатор на СМО и водещ автор на доклада. Но диапазоните на несигурност в данните означават, че това не може да се изключи, каза той по време на брифинг.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
В доклада се посочва, че други фактори също биха могли да са довели до глобално повишаване на температурата през миналата година, включително промени в слънчевия цикъл, масивно изригване на вулкани и намаляване на охлаждащите аерозоли.
Докато в малък брой региони температурите са се понижили, екстремните метеорологични условия са предизвикали хаос в целия свят, като сушите са причинили недостиг на храна, а наводненията и горските пожари са принудили разселването на 800 000 души, което е най-големият брой от началото на статистиката през 2008 г., предаде БТА.
Океанската топлина също достигна най-високата си стойност в историята, а темпът на затопляне се ускорява, като концентрацията на CO2 в океаните повишава и нивото на подкиселяване.
Ледниците и морският лед продължават да се топят с бързи темпове, което от своя страна доведе до ново високо ниво на морското равнище. От 2015 г. до 2024 г. морското равнище се е повишило средно с 4.7 милиметра годишно, в сравнение с 2.1 мм от 1993 до 2002 г., сочат данните на СМО.