Брюксел отлага търговския отговор срещу САЩ
Началото на април. Тогава се очакваше да бъдат обявени по-високите мита на ключови продукти от САЩ като отговор на въведените от Вашингтон тарифи за внос на стомана и алуминий. Европейската комисия обаче реши да отложи допълнително мерките, като се очаква новите мита да станат ясни в средата на следващия месец.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейският съюз отложи за средата на април въвеждането на по-високи мита за внос на стоки от САЩ. Това трябваше да е отговорът на Брюксел за наложените от Вашингтон тарифи за внос на стомана и алуминий – ход, който засегна редица сектори.
- Брюксел иска да преосмисли кои американски стоки да бъдат засегнати от митата, които трябваше да влязат в сила на два етапа и да засегнат стоки на стойност 28 млрд. долара.
- Освен това ЕС иска да даде допълнително време за преговори.
- Това стана ясно от изслушването на комисаря по търговията Марош Шефчович в Европейския парламент в четвъртък. По-късно информацията бе потвърдена и от Европейската комисия.
- Шефчович посочи, че досега е постигнал ограничен напредък в разговорите с американските партньори, например по предложението му да се обсъди намаляването на вносните мита за промишлени стоки.
- Забавянето на контрамерките би могло да позволи известна корекция на вносните стоки от САЩ, които са обект на мерките.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Сега обмисляме да съгласуваме сроковете, за да можем да се консултираме с държавите-членки и по двата списъка едновременно, а това ще ни даде и допълнително време за преговори с американските ни партньори“, заяви европейският комисар по търговията Марош Шефчович по време на изслушване в Европейския парламент в четвъртък.
АКЦЕНТ
Първият пакет от контрамерки включва прилагането на 50% мито върху вноса на американски бърбън, след като Доналд Тръмп заплаши, че ще наложи 200% мито върху вноса на алкохол от ЕС. Администрацията на Тръмп планира и въвеждането на реципрочни мита за държавите, които облагат американския внос, като те трябва да станат ясни на 2 април. Целта на републиканеца е да възстанови баланса на световната търговска система.
КОНТРА
Реакциите на европейските лидери спрямо намеренията на Брюксел изглежда не са еднозначни. Френският министър-председател Франсоа Байру заяви в неделя, че ЕС вероятно е сгрешил, като е насочил мерките си срещу американското уиски, а италианският министър-председател Джорджа Мелони предупреди партньорите си от ЕС да не ескалират търговския спор със САЩ.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Европейският съюз обяви налагането на мита за американски стоки на стойност 28 млрд. долара в средата на март в отговор на агресивната търговска политика на Доналд Тръмп, който наложи 25% мита за алуминий и стомана. Европа ще наложи мита за внос на стоманени и алуминиевите продукти, както и текстил, кожени изделия, домакински уреди, пластмаса и дървесина. Селскостопанските продукти също трябваше да бъдат засегнати – включително птиче месо, говеждо месо, някои морски дарове, ядки, яйца, захар и зеленчуци. Новината обяви Европейската комисия.
Митата трябваше да бъдат въведени на два етапа, като първата порция тарифи трябваше да влязат в сила на 1 април. Това е и датата, на която САЩ трябва да обявят реципрочни мита за държавите, които облагат американския внос. Тръмп заплаши и да наложи 25% мита за внос от ЕС, като основно засегнати ще бъдат автомобилния, фармацевтичния и технологичния сектор. Ако заплахите се окажат факт, потенциалният удар от въвеждането на по-високи мита ще бъде тежък за Европа – приходите за Stoxx Europe 600 биха могли да намалеят с 3-7 процента, а най-голям риск съществува в отраслите здравеопазване, промишленост и потребителски стоки.
В средата на март започнаха и консултации със заинтересованите страни от ЕС, които да гарантират, че новите мита ще бъдат наложени за правилните стоки, като се осигури ефективен и пропорционален отговор, който да сведе до минимум смущенията за бизнеса и потребителите в ЕС. Тези консултации ще продължат до 26 март.