Димитър Радев: България изпълнява всички критерии за приемане на еврото
Към днешна дата България изпълнява всички конвергентни критерии. Това каза управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев по време на конференция, организирана от „Капитал“.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Радев обясни, че в тази сложна глобална среда изходната макроикономическа позиция на България всъщност не е никак лоша. През 2024 г. реалният БВП на страната нарасна с 2.8%, т.е. над предварителните очаквания, а според последната прогноза на БНБ икономическият растеж ще остане стабилно на позитивна територия, възлизайки на 2.5% през тази година и 3.0% през 2026 г.
- „Растежът ще бъде подкрепен преди всичко от вътрешното търсене в условията на много ниска в исторически план безработица и липсата на макроикономически дисбаланси“, каза Радев.
- По думите му показателите на банковия ни сектор остават солидни, като по отношение на капиталови буфери, ликвидно покритие и рентабилност са над средните за ЕС.
- „Независимо от влошаването на фискалните показатели през последните години, страната ни все още разполага с маневреност както по отношение на разполагаемото фискално пространство, така и по отношение на възможностите за възстановяване на изтощените с последните бюджети фискални буфери“, каза Радев.
ПО ПЪТЯ КЪМ ЕВРОЗОНАТА
Радев обясни, че БНБ е фокусирана както върху успешното осъществяване на финалната крачка за присъединяване към еврозоната, така и към пълна готовност за работа в условията на споделения паричен суверенитет на еврозоната.
Това включва две основни групи от задачи. Първата е свързана с поставянето в оперативна готовност за действие на изградения вече капацитет за работа в еврозоната, включително осъществяването на функции, които ние не може да изпълняваме в условията на валутен борд. Тези функции са свързани както с участието в определянето на паричната политика на Евросистемата, което наложи изграждането на сериозен аналитичен капацитет, така и с прилагането на общата парична политика на национално ниво чрез основните ѝ инструменти, включително извършаване на операции на открития пазар, изготвяне на условия за участие и техническо осигуряване на достъп на българските банки до постоянните улеснения на ЕЦБ. „Освен участието ни в процеса на създаване и разпределение на паричното предлагане, БНБ ще изпълнява и функцията на кредитор от последна инстанция, предоставяйки извънредна ликвидна подкрепа на българските банки в случай на необходимост“, каза Радев.
Втората задача е свързана с логистиката и техническата подготовка на процеса на обмяна и функциониране на банковата система в условията на еврозоната. „Направеното до момента е наистина безпрецедентно за банката и страната като мащаб и техническа сложност. То включва строителство и наемане на площи; доставка на машини, съоръжения и материали; осигуряване на практика на нов автопарк от бронирани и охранителни автомобили; създаване на качествено нова платежна и IT-инфраструктура; разработване и одобряване на транспортните схеми и системите за сигурност; пълна готовност за отсичане на българските евромонети и доставка на необходимите евробанкноти; получаване на необходимите лицензии и сертификати; провеждане на голям брой обществени поръчки. Правя това непълно изброяване, за да подчертая две неща: първо, че ние работим здраво по тази тема и то не от вчера или днес и второ, че БНБ и банковият сектор са в много висока готовност за присъединяване и работа в условията на еврозоната“, каза още Радев.