Глобалната задлъжнялост надхвърли 100 трлн. долара, на фона на растящи лихви
Издадените държавни и корпоративни облигации по света надхвърлиха 100 трилиона долара през миналата година, съобщи Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в четвъртък, като увеличаването на разходите за лихви оставя заемателите пред трудни избори и необходимостта да приоритизират продуктивните инвестиции. През 2023 г. дългът беше 97 трлн. долара.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Нарастването на дълга е придружено от значително увеличение на разходите за лихви, което поставя заемополучателите пред трудни решения и необходимостта да приоритизират продуктивни инвестиции.
- Между 2021 и 2024 г. разходите за лихви като дял от брутния вътрешен продукт (БВП) са се увеличили от най-ниските до най-високите нива за последните 20 години.
- Разходите на правителствата за лихвени плащания са достигнали 3.3% от БВП в страните членки на ОИСР, което надвишава разходите им за отбрана.
- Въпреки че централните банки в момента намаляват лихвените проценти, разходите за заеми остават значително по-високи в сравнение с нивата преди повишенията през 2022 г. Това означава, че дългове с ниски лихви продължават да бъдат заменяни, а разходите за лихви вероятно ще продължат да нарастват.
- Тази ситуация се случва в момент, когато правителствата са изправени пред значителни разходи. Например, германският парламент одобри мащабен план за подобряване на инфраструктурата и подкрепа на по-широка европейска отбранителна инициатива. Освен това, предстоящите разходи за зеления преход и застаряващото население представляват допълнителни финансови предизвикателства за големите икономики.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
ОИСР предупреждава, че тази комбинация от по-високи разходи и по-голям дълг може да ограничи способността за бъдещо заемане в момент, когато инвестиционните нужди са по-големи от всякога. Организацията подчертава необходимостта от стратегически подход към управлението на дълга, за да се гарантира, че заемите подкрепят дългосрочния растеж и производителност.
Освен това, геополитическите напрежения и търговските несигурности могат да повлияят на международните капиталови потоци, което допълнително усложнява глобалната финансова обстановка. ОИСР подчертава значението на стабилността и предсказуемостта в политиките за привличане на инвестиции и поддържане на икономическа стабилност.
Ннарастващият глобален дълг и увеличаващите се разходи за лихви изискват от правителствата и корпорациите внимателно да управляват своите финансови стратегии. Приоритизирането на продуктивни инвестиции и осигуряването на устойчив икономически растеж са от съществено значение за справяне с тези предизвикателства.