НС прие Бюджет 2025. Създава се и държавна верига магазини
След продължили над 10 часа дебати депутатите в Народното събрание приеха на второ четене Закона за държавния бюджет за 2025 г. Прието бе и предложението за създаване на държавна верига магазини – предложение, което срещна отпор от страна на бизнеса.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Законът за държавния бюджет бе подкрепен със 145 гласа “за”.
- Заложените приходи са в размер на 90.272, а разходите са в размер на 96.706 млрд. лв.
- Заложеният бюджетен дефицит е в размер на 6.453 млрд. лева или 3% от БВП – условие за приемането на България в еврозоната.
- Не се предвижда увеличение на данъците.
- Предвижда се държавният дълг да достигне до 61.7 млрд. лв. (28,6 на сто от БВП) през 2025 г., 72.4 млрд. лв. (31.9% от БВП) през 2026 г., 81.5 млрд. лв. (34.3 на сто от БВП) през 2027 г. и 88.9 млрд. лв. (36% от БВП) през 2028 година.
- Максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 1 април 2025 г. на 4130 лв., с продължаващо увеличение за 2026 г. на 4430 лв., за 2027 г. – 4730 лв. и за 2028 г. – 5030 лв. Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се увеличава от 1 април 2025 г. на 1 077 лв.
КОНТРА
План-сметката на държавата срещна множество критики на икономистите и бизнеса. За Forbes България Любомир Дацов от Фискалния съвет заяви, че приходната програма е твърде амбициозна и липсва буфер, което крие рискове.
Основен проблем е и заложената приходна програма, а работодателите се обявиха срещу планираното увеличаване на максималния и минималния осигурителен доход. Според позиция на Българската асоциация по информационни технологии (БРАИТ) Бюджет 2025 е “наказателна мярка срещу прозрачния бизнес”.
ДЪРЖАВНА ВЕРИГА МАГАЗИНИ ЩЕ ИМА
Парламентът прие още създаването на държавна верига магазини. Предложението беше вкарано между първо и второ четене. С него се създава на държавно дружество под шапката на Министерството на земеделието, което ще управлява 100% от капитала. В него ще се предлагат хранителни продукти, като според предложението надценката върху храните не трябва да надхвърля 10%. Сега земеделското министерство ще трябва в срок от 1 месец да предприеме всички необходими действия за учредяването на дружеството, което ще е с капитал от 10 млн. лева.
Според вносителите създаването на държавна верига магазини ще помогне за пресичане на спекулата и ще бъде в подкрепа на производителите. Това ще позволи контрол върху качеството и най-вече ще защити интереса и на търговци, и на потребители, става ясно от мотивите към предложението.
Бизнесът определи намеренията като недопустима намеса на държавата в свободната частна инициатива. Въпросите са много, а един от тях е по какъв начин ще се определят цените в държавните магазини. Решението се крие в представения съвсем наскоро Законопроект за агрохранителната верига, който разпределя добавената стойност по веригата. Проблем е и предвиденият капитал от 10 млн. лева, който е крайно недостатъчен за функционирането на такъв тип дружество – инвестицията за един модерен търговски обект е от порядъка на 20 млн. лева, предупреди Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара за Forbes България.
Прокара се и идея тези държавни вериги магазини да се помещават в пощенските станции в страната, но и това е трудно изпълнимо, смята Попдончев – най-малкото пощенските станции не отговарят на необходимите изисквания за търговски обект.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
На 18 февруари Министерството на финансите публикува проектобюджета за 2025 г. и средносрочната си прогноза, след като план-сметката на служебния кабинет бе отхвърлена в парламента. Бюджет 2025 беше внесен в края на февруари, а миналата седмица бе приет и от три парламентарни комисии – Комисията по бюджет и финанси, Комисията по здравеопазване и с Комисията по труда и социалната политика.