Как AI агентите ще променят ежедневието ни
По-голямата част от хората, които ще прочетат тази статия, вероятно са станали свидетели на поне няколко революционни технологични открития в живота си. Появата на мобилните телефони, интернет, умните устройства и базираните в облака изчисления са само част от иновациите, които значително промениха начина ни на живот.

Следващата такава вълна ще бъдат AI агентите – ново поколение изкуствен интелект, способен да изпълнява сложни задачи с минимална човешка намеса. Влиянието на тези иновации ще бъде усетено първо от бизнесите и производството, но бъдете сигурни, че всекидневието ни също ще се промени драстично – от начина, по който изпълняваме задълженията и харчим парите си, до начина по който комуникираме с близките си и прекарваме свободното си време. Какво ще се промени според Бернард Мар, автор във Forbes?
Какво е AI агент
Повечето хора са запознати с генеративния изкуствен интелект като например ChatGPT. Той е способен да създава текст и изображения на база промптове. AI агентите са по същество еволюционен скок напред – те не просто изпълняват задачи на база промптове, но са способни и да предприемат действия с минимална човешка намеса. И за да не сме голословни – ако ChatGPT може да генерира готварска рецепта на база лични вкусови предпочитания, агентът може освен това да поръча продуктите и да координира кухненските уреди, като усъвършенства процеса с течение на времето. Възприемете това като следващата преломна точка в развитието на изкуствения интелект.
Агентите вече са тук и стават все по-достъпни за потребителите – Operator на OpenAI, Q на Amazon, Copilot на Microsoft и Project Astra на Google. И макар че са насочени предимно към корпоративни клиенти, въпрос на време е да се появят приложения, които да ни помагат с всекидневните задачи.
AI агенти за ежедневна употреба
Как тези AI агенти всъщност ще се впишат в ежедневието ни и какви задачи ще ни помагат да изпълняваме на практика? На теория те могат да заместят всичко, което правим с помощта на търсачки и различни приложения. Например онлайн пазаруване, личен фитнес план, планиране на пътувания, управление на календари и контрол на все голям набор от свързани устройства, които използваме ежедневно. AI агентите могат да оптимизират процесите. Освен това са винаги на разположение, така че дори в извънредни случаи (като отмяна на полет, например) биха могли да реагират и да помогнат с резервен план. Управлението на умните джаджи в дома ви също би станало значително по-лесно. Вместо навигиране през куп объркващи приложения и устройства за дистанционно управление, AI агентите биха послужили като посредници, улеснявайки процеса значително.
Асистенти като Siri и Alexa ще станат много по-умни, когато се превърнат в AI агенти. Те биха могли да управляват много по-проактивно личния ви график и да изпълняват сложни задачи вместо вас. Amazon вече представи своята версия на по-умна Alexa – Alexa+. Асистентът с генеративен изкуствен интелект е достъпен още през март за някои потребители, като вече започна и поетапното му внедряване. AI агентът на Amazon може да прави точно това – да поръчва хранителни продукти, да изпраща покани за събития на приятели, да изпитва ученици върху конкретно съдържание, да напомня за събития, да прави резервации или да създава маршрути за пътувания.
Много скоро AI агентите ще заместят купищата приложения и платформи за комуникация и ще се грижат за това важните съобщения да стигат до нас, независимо от начина, по който са изпратени. Всъщност много скоро тези агенти ще ни помогнат да автоматизираме почти всичко, което в момента правим със смартфоните си. Нищо чудно AI агентите да окажат сериозно влияние върху начина, по който хората изобщо си взаимодействат с технологиите.
Автономните роботи
Какво може да се обърка? Хуманоидни роботи, които функционират напълно автономно и не се нуждаят от човешка намеса. Звучи страшно футуристично и всъщност доста неща могат да се объркат.
Самата концепция за предоставяне на възможност на машините да вземат решения и да предприемат действия без наша намеса създава тревоги. Можем ли наистина да сме сигурни, че машината няма да похарчи безразсъдно всичките ни пари или че работи в наш интерес? Притеснението е резонно, защото за разлика от досегашните AI модели, които познаваме добре, AI агентите могат да взаимодействат с външни системи сами. Така например Operator на OpenAI е способен чрез компютърно зрение да разбере какво се случва на екрана на компютъра и може да влезе в онлайн магазин, където да прави покупки от името на потребителя.
И докато целта на всичко това е хората да се избавят от досадата на ежедневните задачи, възможностите крият и по-драматични последици – от източване на банкови сметки до дългосрочно въздействие за собствените ни възможности да вземаме решения и риск за редица бизнеси. Няма гаранция, че недоброжелатели няма да използват технологията за собствени облаги – например армии от роботи да изкупуват билети за концерти, които да препродават на значително по-висока цена с цел печалба. И все пак, AI агентите ще донесат огромни промени, които ще бъдат видими в много аспекти от ежедневието ни. Нещо повече – те ще изиграят водеща роля в предприемачеството и науката.