VihraAI – първият в България гласов асистент за създаване на CV
JobTiger представя Vihra AI – първия за България гласов асистент за създаване на CV. Целта на инструмента е да подобри значително процеса по подбор на персонал.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Vihra AI е разработен от технологичния партньор No Limit Software.
- Целта му е да подобри процеса по подбор на персонала.
- Инструментът предлага възможност кандидатът да разкаже за себе си с кратък гласов запис, като системата автоматично генерира професионално CV във формат Europass.
- След това JobTiger предоставя персонализирана селекция от работни позиции, отговарящи на профила и интересите на кандидата.
- Достъпът до този инструмент ще бъде осигурен поетапно, съобщиха от компанията.
- Vihra AI ще бъде достъпен срещу еднократна такса.
- Кандидатите ще имат възможност за лична среща с водещи работодатели в рамките на National Career Days, организирани от JobTiger. Събитието ще се проведе от 5 до 12 април в няколко български града.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Имаме 24 години опит, в които сме помагали на поколения българи да започнат кариерния си път. Но днес предизвикателствата са нови и затова отговорът ни е с иновация. Чрез Vihra AI и National Career Days by JobTiger даваме на младите инструмент и сцена. Даваме им реална възможност”, заяви Светлозар Петров, Управител на JobTiger.
ПАЗАР В РЕЖИМ НА СВОБОДНО ПАДАНЕ
Пропастта между младите хора и пазара на труда расте, а проблемите с безработицата продължават да тежат въру инвестициите и икономическия растеж.
Страната ни е в топ 4 в Европейския съюз по брой неработещи и неучещи младежи – между 183 000 и 300 000 души. По последни данни на Националния статистически институт е налице лек спад на коефициентът на безработицата през 2024 г., но относителният дял на продължителната безработица (51.6 на сто от всички безработни) е индикатор за структурни проблеми на пазара на труда.
Голям е проблемът и с относително високия дял на безработицата при младежите в трудоспособна възраст. Делът на заетите лица на възраст 55-64 години достига 69.9%, докато коефициентът на заетост за населението на възраст 15 и повече навършени години е 53.2%.
Има дефицит и на квалифицирана работна ръка – тенденция, която може да ограничи ръста на компаниите и да свие инвестициите, предупреди за Forbes България Йонко Чуклев, член на Управителния съвет на Българската стопанска камара и зам.-председател и основател на сдружение “Професионална асоциация по роботика и автоматизация“ (PARAi). Проблемът се обостря допълнително заради огромния брой българи, които нито учат, нито работят – над 1 млн. души в трудоспособна възраст.
ПЕРИОД НА ТРАНСФОРМАЦИЯ
Пазарът на труда е в режим на трансформация, като младите кадри променят все повече приоритетите си при търсенето на работа, показват проучвания. Водещи стават перспективите за развитие за 73% от младежите на възраст между 18 и 23 години, а според проучване на H4H Solutions и Global Metrics екипната работна среда също е водещ фактор – 66% от младите държат на работодатели, които изпълняват обещанията си и се грижат за екипа си, а 69% поставят на първо място подкрепящата и екипна работна среда.
Налице е сериозна интеграция на изкуствения интелект в процеса на търсене на работа – над 80% от хората под 25-годишна възраст използват изкуствен интелект в прозеса на кандидатстване, а 36% от младежите използват изкуствен интелект за създаване на документи при кандидатстване. При по-горната възрастова категория 25-50 също се наблюдава активна употреба на изкуствен интелект при търсене на нова работа – 52% използват AI за съпоставяне на умения с обяви, например. Това важи и за експертите по подбор – 52% от мениджърите по подбор на персонала използват AI за предварителна селекция по CV.