BYD цели да удвои продажбите си в чужбина до 800 хил. коли през 2025 г.
Китайският производител на електрически превозни средства BYD постави амбициозна цел да удвои своите продажби извън Китай, достигайки 800 000 бройки през 2025 г. и ще се опита да преодолее митата, като сглобява автомобили на локално ниво.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- BYD, който продаде 417 204 автомобили в чужбина през 2024 г., очаква “значително нарастване” на пазарния си дял в Обединеното кралство, което е “много отворено” към конкурентни китайски продукти, каза изпълнителният директор на BYD – Уанг Чуанфу, цитиран от Ройтерс.
- Компанията също вижда “големи възможности” за бързо разрастване в Латинска Америка и югоизточна Азия, където правителствата и хората са приятелски настроени към китайски марки, каза той.
- Със съществуващото тегло на митата, налагани или обмисляни от правителствата в чужбина срещу китайски автомобили, BYD планира да запази своето ценово предимство, като закупува ключови компоненти от Китай и сглобява автомобилите на местни пазари, добави Уанг, без да уточни страните, към които се отнася.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Компанията води офанзива за износ сред китайските автомобилни производители, като отваря шоуруми на пазари от Австралия до Германия, в търсене на облекчение от бруталната ценова война у дома.
Уанг заяви миналата година, че BYD очаква износът да помогне за стабилизиране на рентабилността. Той каза, че очаква по-голямата част от печалбата на BYD да идва от чуждестранни пазари “в определен етап”. Той не уточни времето за постигането на това.
Компанията ще продължи да строи фабрики в чужбина без партньори, тъй като разполага с изобилно финансиране, добави Уанг.
BYD в момента строи фабрика в Бразилия, най-големия си пазар извън Китай, въпреки че развитието беше засегнато миналата година от обвинения в трудови злоупотреби. Производителят на автомобили също изгражда фабрики в Тайланд, Унгария и Турция.
Освен това, Уанг заяви, че BYD няма планове да продава в Канада и Съединените щати в краткосрочен план поради геополитическите обстоятелства. Администрацията на Тръмп е запазила мита от 100% върху китайски произведени електрически превозни средства, както и Канада.
Уанг каза на анализаторите, че е уверен, че рентабилността на BYD на превозно средство ще надмине тази на Toyota, когато достигне мащаба на японския производител, като заяви, че контролирането на разходите в BYD е по-добро.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Toyota най-големият автомобилен производител в света по продажби, продаде 10.8 милиона превозни средства през 2024 г., докато BYD – 4.27 милиона.
BYD, който цели да продаде 5.5 милиона коли тази година, предизвика вълнение на китайския автомобилен пазар, като пусна по-достъпни модели, включително електрическия хечбек Seagull, който се продава за по-малко от 10 000 долара. Компанията предлага и умни шофьорски функции без допълнително заплащане за повечето от моделите си.
BYD планира да разшири екипа си, работещ върху интелигентен софтуер и компоненти като полупроводници, до 8000 души от настоящите 5000, каза Уанг.
Компанията също така възнамерява да изнесе своите достъпни технологии за интелигентно шофиране на глобалния пазар през 2026 или 2027 година и планира да изпрати още служители в чужбина, за да осъществи този план, добави той.