Forbes ESG Summit 2025: Пътешествие към зеленото бъдеще
съавтор
Икономическият растеж може да върви ръка за ръка с екологичната отговорност и социалната справедливост и това ясно пролича по време на третото издание на Forbes ESG Summit 2025, което се проведе в „София Тех Парк“ под мотото „Устойчив успех“. Едно от най-вълнуващите и значими събития на годината, посветено на устойчивото развитие, представи на сцената близо 40 лидери, визионери, предприемачи, активисти и новатори, които изграждат новите бизнес модели като двигател на икономиката, с мисъл за бъдещето и благополучието на планетата.
Над 250 зрители присъстваха на Forbes ESG Summit 2025, където бяха представени истории за екологични иновации, които правят планетата по-зелена – от революционни технологии за възобновяема енергия до креативни начини за намаляване на въглеродния отпечатък. Обсъждаха се стратегии за устойчиво управление и корпоративна социална отговорност. Водещи компании като Shell България, Vivacom, DHL, Vivacom, Фантастико Груп, „Фикосота“ и „Кроношпан България“ представиха своята визия и политики за опазване на околната среда и създаване на условия за отговорни служители. Всички участници се обединиха около идеята, че заедно могат да създадат по-справедлив свят.
Събитието премина в три много динамични панела, водени от Галя Щърбева с нейния опит като автор, продуцент и водещ на предаването „Да хванеш гората“ по NOVA. А по време на целия MP-STUDIO показа, че визуалният език няма граници като мощен инструмент за въздействие. Това стана посредством вълнуващи визуализации, подкрепящи различните презентации.
Първа част беше посветена на икономиката на устойчивото развитие
Андреас Бекман, регионален главен изпълнителен директор на WWF за Централна и Източна Европа (WWF-CEE),отвори темата за нарастващите изисквания за отчитане на ESG, които лесно могат да отклонят фокуса от бизнес ползите на екологичните действия – от управлението на рисковете до новите възможности. WWF работи в тясно сътрудничество с бизнесите, за да разбере въздействието и рисковете, свързани с променящия се климат. Партньорствата на WWF с големи компании помагат за интегриране на устойчивостта в основните бизнес операции. „Ние помагаме на IKEA в България и в други страни устойчиво да осигурят местни доставки на дървесина. Работим с Coca-Cola за снабдяването с вода, която е ключовата съставка в продуктите.“
Председателят на Зеления център и изпълнителен директор на Българската фондова борса Маню Моравенов постави въпрос за готовността на големия и малкия бизнес в България за ESG предизвикателствата, които среща по пътя на устойчивото развитие. Той представи проблемите и решенията, които публичните, частните и държавните компании решават в срещите на Зеления център. “Общите предизвикателства включват липсата на унифицирани стандарти за докладване, недостиг на качествени данни за екологични и социални показатели и слабо оповестяване на управленските и антикорупционните политики”, посочи Моравенов, цитирайки данни от изследване на 217 компании, обобщени в доклад.
Три дами влязоха в дискусия за новото разбиране за конкурентоспособност като баланс между грижа за околната среда, икономическа стабилност и социална ангажираност. Севинч Нури-Шабанова, основател и изпълнителен директор на „Асцендиа“, сложи акцент върху докладването на устойчивостта като добавена стойност за бизнеса. Според нея “Истинската добавена стойност на един бизнес се изразява във възможността му да комбинира ефективно финансовата стабилност с грижата към хората и природата”. Диляна Рачева, която е Head of ESG & Compliance във „Фикосота“, сподели как прилага ESG принципите така, че да носят реални резултати за бизнеса, околната среда и заинтересованите страни. “Има икономически дейности, които са замърсяващи околната среда, но водещи до икономическо развитие и благоприятстват живота на хората. Тук фокусът ни трябва да е с иновации и инвестиции да ги направим по-щадящи, а не да ги отричаме”, каза тя. От своя страна инж. Антоанета Калоферова, изпълнителен директор на Solarity, представи визията си за бъдещето на зелената енергия и интелигентните решения за съхранение.
В своята презентация Магдалена Николова, основател и управляващ партньор на My Leadership Center, показа защо е важно бизнесът и публичният сектор да мислят и действат според ESG стандартите и какво е необходимо за изграждане на здравословна работна среда. ”Имаме нужда от хора, които да са нашия компас напред в обществото. На нас ни трябват трансформационни лидери, тези със силен интегритет. Това е нуждата на бизнеса днес”, посочи тя.
В дискусията за „Устойчиви инвестиции“ Петрана Зайкова, собственик и управител на „Тех Индустри България“, заяви своя ангажимент в управлението на отпадъците от химичните вещества и даде примери за устойчиви индустриални процеси, които минимизират екологичния отпечатък. “Устойчивото производство не е разход, а инвестиция в бъдещето. Българската индустрия има силата да расте, без да изчерпва природните ресурси, и да печели, без да вреди на околната среда”, каза тя. От своя страна Петър Денчев, който е мениджър „Проекти“ в ДИГ „Инвест“, сподели своя опит как инвестициите във възстановяване и реставрация на исторически сгради се превръщат в ключов елемент от ESG стратегиите на компаниите. “Стойността на една страна се измерва с културното й наследство, а ESG в контекста на реставрацията е грижата за градската среда, чрез която по един устойчив начин имаме възможността да оставим следата, съхранявайки историята за поколения напред”, каза Денчев.
В интересно интервю Елица Маринова, директор „Продажби“ в Space Intelligence, представи своята цел да впрегне силата на иновациите, капитала и междукултурното разбирателство за един по-зелен, по-справедлив и по-свързан свят – независимо дали съветва стартиращи компании за набиране на средства, анализира ESG тенденции за глобални корпорации или основава инициативи за отваряне на врати за български предприемачи.
Търговският директор на Shell България Николай Богданов заяви амбициите на компанията да поеме водеща роля в енергийния преход там където има конкурентни предимства. В разговор с Елина Желева, управляващ партньор в launchlabs FB той начерта конкретните стъпки в бъдещето на нисковъглеродната енергия, EV инфраструктурата и потребителските очаквания в България. Както и в развитие на партньорствата, които Shell България прави, за да постигне по-бързо своите цели за устойчивост. “Ние продължаваме да произвеждаме традиционни горива, но това става с по-ниски емисии. В същото време инвестираме и в електрозарядна инфраструктура”, сподели Богданов.
Медиите могат не само да прилагат зелените инициативи в своята дейност, а и да предадат това важно послание на много хора, чрез историите, които показват, беше посланието на изпълнителния директор на bTV Media Group Господин Йовчев. Той представи моделите на ефективно управление и корпоративна устойчивост, които укрепват ангажимента на групата към опазването на околната среда и изграждането на отговорно поведение сред обществото. Според него продукциите на телевизията са външния изглед на концепцията им да променят средата. “Ефектът е да променим и начина на мислене. Медийте имат възможността да представят и добрите примери на останалите компании”.
Втората част на форума беше свързана с призива „Да направим света по-добър дом“
Изпълнителният директор на „Заедно в час“ Траян Траянов отправи ясно послание, че училището може да прекъсне порочния кръг на бедността, и даде примери какво може да направи един човек, дете или възрастен, за да надскочи не-градивните мисловни и поведенчески модели, които средата е обусловила.
В разговор с Милена Стойчева, Venture Network Builder в Junior Achievement Europe, Марин Петков, основател на MP-STUDIO и на Фестивала на светлините LUNAR, разказа и показа, как визуалното изкуство може да „разшифрова“ сложни концепции и да направи истински важните теми за човечеството по-достъпни, разбираеми и лесни за възприемане. MP-Studio е официален мултимедия партньор на събитието с красиви визии.
„Обединени по пътя на зеления преход“, главният изпълнителен директор на Vivacom Николай Андреев и Боян Кършаков, директор „Енергиен мениджмънт“ на United Group дискутираха, че освен финансови ресурси, трансформацията и адаптацията към новите икономически реалности изисква и знания, които много бизнеси придобиват в движение. Те споделиха как United Group и дъщерното ѝ дружество Vivacom продължават заедно своя път към устойчивостта с нова важна крачка – изграждането на четири нови ВЕИ централи, които да обезпечат голяма част от енергийното потребление на групата в региона.
Зелената революция в куриерския бизнес бе темата, която Румен Иванов, изпълнителен директор на „Ди Ейч Ел Експрес“ България, разви в интервюто, водено от изпълнителния директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН Даринка Георгиева. Той разкри как инвестициите в технологии и процеси, които намаляват емисиите на парникови газове, създават нови възможности за иновации и конкурентоспособност. “Ние търсим съмишленици, за да споделяме ангажимента. Разширяваме портфолиото си от услуги, заедно изграждаме планове и целенасочени действия, които намаляват въглеродния отпечатък”, каза Иванов.
Дървесните отпадъци могат да заживеят втори живот, показа с действията на компанията Николай Банков, управител на „Кроношпан България“. В България годишно се генерират между 500 хил. и 1 млн. тона дървесни отпадъци от бита, индустрията и опаковки, според данни на Евростат. По-голямата част от тези отпадъци завършват своя път в депа, коствайки огромен публичен ресурс. Банков подчерта ролята на държавата, бизнеса и потребителите в устойчивото използване на дървесен материал.
Теодора Григорова, CEO, The Good Club, разгледа корпоративната социална отговорност (КСО) отвъд традиционната филантропия. Тя представи нов подход за въвличането на служителите в доброволчество, което се възнаграждава с право на глас къде да бъдат насочвани малка част от средствата за КСО: „По този начин служителите са доказано по-ангажирани с дейностите на компанията, защото знаят, че имат силата да подкрепят чрез работодателя си каузи, които ги вълнуват“. The Good Club помага на компаниите да измерват резултатите от въвличането на служителите в доброволчески дейности.
Третата част представи „Бизнесът в принос на обществото“
Диляна Денева, партньор в агенцията за LinkedIn маркетинг BookMark, доказа, че достъпна среда е мисия възможна! На сцената тя излезе в инвалидна количка, в която е от 18 години вследствие на пътен инцидент. Денева обаче успява да бъде изключително деен човек въпреки ограниченията на средата и да превърне в своя кауза борбата за достъпната среда. Според нея интереса към корпоративната отговорност нараства, ресурси и помощ има, но всичко става бавно. “Бъдете посланици на каузата за достъпност”, призова тя аудиторията.
Изпълнителният директор на „Фантастикo груп“ Светослав Гаврилов сподели някои смели корпоративни решения на компанията, които водят до видими резултати както за природата, така и за екипа, потребителите и бизнеса. Той показа с примери от обекти на веригата как изграждат достъпна среда не само за клиентите, а и за служителите си, немалка част от които имат нужда от такава. “Многообразието на екипа е конкурентно предимство”, сподели Гаврилов.
Христо Тодоров, съосновател и CEO на CleverPine, постави една изключително гореща тема може ли AI да бъде служител и каква е ролята му в подобряването на работната среда и устойчивостта на компаниите. CleverPine има 100% adoption на изкуствен интелект във всички отдели още през 2023 г., както и проекти с над 90% код, генериран от AI агенти. Същевременно е сред малкото на пазара, които отбелязват ръст от 100% в бизнес резултатите и активно наемат нови хора. ”Най-важното е изкуствения интелект да бъде интегриран, за да носи добавена стойност, а не да пречи на работата”.
Зеленото мислене подхранва много идеи за бизнес сред трима предприемачи, които намериха общ език в една дискусия, която ги свърза с каузата за принос към обществото. Атанас Енев, съосновател на Biomyc, разработва продукти и опаковки от иновативни екоматериали като мицелен композит, с които привлича клиенти като Mercedes-Benz, Kia Motors, Treasury Wine Estate и British American Tobacco. Пламен Александров, съосновател на Solumar, дава решение за замърсяването на въздуха и околната среда с иновативни системи за улавяне на механични частици и вредни емисии във въздуха. Доц. д-р Хюсеин Йеменджиев, съосновател и управител на ENOVA Н2О, специализира в разработката на иновативни решения за управление на водите, сред които е компактно устройство за анализ чрез биосензори, способни да засекат органичните замърсители във водите за 5 секунди.
Финалът беше запазен за капитан Мария Димитрова Крашевска, председател на Сдружението на жените военнослужещи. Жените в Българската армия представляват около 18% от общия състав. Те изпълняват различни роли, включително бойни задачи. В откровен разговор тя представи вълнуващи истории как жените в армията допринасят за създаването на по-справедливо и балансирано общество, както и сподели някои методи за преодоляване на стереотипите и насърчаване на равенството между половете. “Жените в българската армия направихме промяната възможна, а сдружението беше причина тя да се случи”, сподели Крашевска.
Събитието се проведе с подкрепата на: Renault, Shell, Tech Industry, The Good Club, Ascendia, CleverPine, Solarity, DHL, Vivacom, Фантастико Груп. Медиен партньор на събитието е bTV Media Group, а официален мултимедия партньор е MP Studio.
Галерия, Снимки: High Noir за Forbes България