Имотният пазар продължава да поскъпва. Средните цени в София са 1980 евро на кв. м
Цените на жилищния пазар продължават да растат. Данни на НСИ показват увеличение от близо 3% в края на миналата година, а числа на портала Zimoti сочат, че в началото на 2025 г. цените на жилищата в големите градове у нас растат между 8 и 15 на сто. Възходящата спирала на имотния пазар най-вече е свързана с инфлацията и растящите строителни разходи, както и ограниченото предлагане.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Цените на жилищата в страната са се увеличили с 2.7% през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие, показват данни на Националния статистически институт.
- Най-голямо увеличение е регистрирано в град Русе (+8.0%), следван от градовете Пловдив (+5.9%), Варна (+5.1%) и Стара Загора (+4.5%).
- Цените на новите жилища за периода октомври-декември поскъпват с 2.4 на сто спрямо предходното тримесечие, докато тези на съществуващите – с 2.9 на сто, става ясно още от данните.
- На годишна база – през четвъртото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в страната са се увеличили с 18.3% в сравнение с четвъртото тримесечие на 2023 година. При новите жилища поскъпването е с 19.7 на сто, а при съществуващите увеличението е от 17.4%.
АКЦЕНТ
Цените на имотния пазар продължават да поскъпват не само в края на миналата, но и в началото на тази година. По данни на платформата Zimoti през януари и февруари е налице ръст в цените на имотите в големите градове като София, Пловдив и Бургас, като средните цени на жилищата в столицата са 1980 евро на кв. м., а в Пловдив и Бургас са съответно 1150 евро на кв. м. и 1200 евро на кв. м.
ДОПИРАТЕЛНА
Паралелно с растежа на цените за покупка, се наблюдава и увеличение на наемите, което изпреварва ръста на заплатите за много хора. Средните месечни наемни цени за двустайни апартаменти в София достигат 680 евро, а в Пловдив и Варна – по 450 евро.
ФАКТОРИТЕ
Основните фактори, които влияят върху продължаващото поскъпване на цените на имотния пазар са инфлацията и растящите строителни разходи – увеличените цени на строителните материали и труда оказват натиск върху крайните цени на имотите. Освен това лихвите остават сравнително ниски, което насърчава покупките с ипотечни заеми. Налице е и ограничено предлагане на нови жилища и жилища след ремонт на вторичния пазар в желаните квартали в големите градове.