Телерик Академия: Катализатор за позитивна промяна
Телерик Академия отваря нова глава в своето развитие с разширено портфолио и международна експанзия под бранда Katalysta
Революцията на изкуствения интелект скъси до минимум полезния живот на технологичните умения, превръщайки повишаването на професионалната квалификация в непрекъснат процес. За бизнес организациите става все по-сложно да отговорят на темпа на развитие на набора от умения, който техните екипи трябва да притежават, за да останат успешни в новата реалност на глобалната икономика.
Въпреки положените усилия за решаване на този проблем, недостигът на технологични умения в световен мащаб става все по-интензивен и до 2026 г. ще причини загуби от над 5.5 трлн., според доклад на глобалната компания за проучвания International Data Corporation (IDC).
Именно в този контекст ролята на организациите за повишаване на уменията и преквалификация става все по-важна. Българската трейнинг организация Телерик Академия е в центъра на тези събития, благодарение на своята успешна и гъвкава стратегия за развитие през последните 15 години. „Ние сме функция от това, което се търси на пазара, и всяка една година за нас е свързана с нещо изцяло ново“, казва Александра Мечкова, изпълнителен директор на компанията.
Телерик Академия е един от пионерите в сферата не само на българския пазар, но и глобално. Тя води своето начало от 2009 г., когато е създадена от Бойко Яръмов, Васил Терзиев, Светозар Георгиев и Христо Косев като вътрешна структура на основаната от тях софтуерна компания „Телерик“. След продажбата на „Телерик“ на американската компания Progress през 2014 г., академията заживява нов живот като самостоятелно дружество, целящо да окаже значим позитивен ефект както върху местната ИТ индустрия, така и върху обществото.
През 2016 г. се оформя Alpha програмата като интензивен курс за кариерен старт, който да позволи едновременно в достатъчно кратък срок да се създаде така необходимият талант за индустрията, както и участниците да могат да се включат, без да остават без доход за дълъг период от време.
Още от самото начало обратната връзка кара екипът на Телерик Академия да обърне внимание и на меките умения, които залягат сериозно в програмата. Следва скалиране с нови технологии, които да обхванат все повече нужди на компаниите.
В следващите години трейнинг организацията разраства не само партньорската си мрежа, но и своето портфолио с нови програми, които покриват богат набор от умения отвъд програмирането. В крак с ритъма на пазара, Телерик Академия последователно въвежда програми, свързани с дигитален маркетинг, UX/UI дизайн, продуктов мениджмънт и други сфери с осезаемо значение за местната икономика.
През 2019 г., когато Alpha програмите за кариерен старт вече имат няколко години на пазара зад гърба си и видими успешни резултати, започват да идват и запитвания от потенциални партньори от различни държави за изнасяне на модела отвъд граница. „За 2020 г. си бяхме заложили да идентифицираме пазарите, към които искаме да се насочим, да изберем модела и да имаме поне един нов пазар до края на годината“, споделя Мечкова.
ТОГАВА ОБАЧЕ ПАНДЕМИЯТА ОБРЪЩА С ГЛАВАТА НАДОЛУ
цялата глобална индустрия и плановете трябва рязко да се адаптират към новата реалност. За екипът на академията въпрос на оцеляване е спешното изграждане на възможност за провеждане на курсовете онлайн и осигуряване на удовлетворението на участниците в програмите.
Пандемията обаче води до бум на ИТ индустрията и рязко повишава нуждата от дигитален талант в периода 2020–2022 г., което се отразява позитивно и на дейността на Телерик Академия. Новите дигитални възможности пък привличат интерес към програмите от кандидати извън София, което позволява на компанията допълнително да разшири своя позитивен отпечатък върху индустрията в страната. Паралелно се разширява и екипът, който да посрещне нарастващите нужди на академията.
Вълната от ентусиазъм връща темата за международна експанзия на масата, като в началото на 2023 г. Телерик Академия е на крачка от своята първа франчайз операция в САЩ. Тогава обаче темповете на развитие на индустрията се успокояват, което кара потенциалния партньор – базирана в Чикаго ИТ компания, да замрази проекта.
Макар тази спънка да забавя случването на международната експанзия, започналият процес изглежда необратим. В Телерик Академия работата в тази посока продължава, като първият пряк резултат от нея е създаването на глобалния бранд на компанията – Katalysta. „Идеята идва от това, че ние сме катализатор на позитивна промяна за хората, участващи в програмите, бизнесите, с които си партнираме, както и местните общности“, казва Мечкова.
Следващата важна крачка е изборът на пазар. Компанията се насочва към икономики, които са в по-ранен етап на развитие и предлагат предпоставки за бърз растеж, който винаги е съпътстван от нужда от нов талант.
Изборът на модел – чрез франчайз, е направен с оглед на това компанията да се фокусира там, където е най-силна – в изграждането на програмите. „На нов пазар ние не познаваме местните играчи, езикът също е бариера“, обяснява Мечкова.
ФИНАЛНОТО ПАРЧЕ ОТ ПЪЗЕЛА Е ПАРТНЬОРЪТ,
който да поеме оперативната част от на дейността – осъществяването на курсовете, маркетинг активности и т.н. „Профилът на нашия идеален партньор е ИТ компания, която разбира болките на индустрията, познава играчите на местния пазар и припознава мисията и ценностите ни“, казва Мечкова.
Паралелните разговори в много от набелязаните пазари дават резултат и в началото на 2025 г. брандът „Katalysta“ прави своя дебют в Грузия. Бързорастящата местна икономика и разцъфваща ИТ индустрия създават отлични предпоставки за успех на начинанието, което цели да превърне страната в хъб за създаване на талант в Кавказкия регион.
Партньор на Телерик Академия е грузинската компания за разработка на софтуер Spinom Digital, която по план ще поеме пълен оперативен контрол след първите шест месеца. Първите програми ще бъдат проведени от български трейнъри на английски език, докато паралелно бъдат подготвени и членовете на грузинския екип.
Голямата цел на компанията обаче е моделът на Alpha програмите под бранда „Katalysta“ да постигне силно пазарно присъствие и разпознаваемост като лидер в технологичните обучения в Грузия, но и не само.
Обект на интерес са както по-близки до нас държави, като Турция, Гърция и Сърбия, така и по-далечни дестинации. Сред тях са Латинска Америка, където бизнесът има голям потенциал за разрастване, благодарение на близостта си със САЩ, както и Близкият изток, където има целенасочени усилия на правителствено ниво за разрастване на технологичната индустрия.
Паралелно с експанзията Телерик Академия не губи фокус и от мисията си в България. „В момента преправяме нашата Alpha програма, за да може отново нашите хора да са поне една обиколка пред останалите“, споделя Мечкова.
Трансформацията, започнала с възхода на изкуствения интелект, ще продължи да бъде на дневен ред за компанията. През 2024 г. Телерик Академия представи редица нови програми за повишаване на уменията, свързани с лидерство, анализ на данни, управление на човешки ресурси и бизнес процеси.
Около 60% от приходите на компанията през 2024 г. идват именно от програми за повишаване на уменията. Това е значима промяна от традиционния фокус върху програми за създаване на нов талант, които допреди това формираха над 80% от портфолиото на Телерик Академия.
Гледайки напред, сред приоритетите на компанията през тази година ще е да добави гъвкави опции за надграждане на уменията, базирани на предварително записани видеа, позволяващи на обучаващите се сами да задават темпото.
В контекста на голямата мисия на Телерик Академия да бъде катализатор за растеж, иновации и положително въздействие върху българската икономика, следващата голяма крачка на компанията е да опита да репликира успехите си в подготовката на ИТ кадри в създаването на талант в сферата на управление на бизнес, маркетинг, продажби и други сфери. „Голямото въздействие тепърва предстои“, казва с усмивка Мечкова.