„Образованието е фундаментът на успеха“
„За мен беше огромно предизвикателство да преодолея собствената си несигурност, казва роденият в Благоевград образователен предприемач Яне Френски. Идвайки от среда, която на пръв поглед предлага скромни възможности, имах усещането, че трябва да извървя дълъг път, за да се докажа и да реализирам идеите си. Трябваха ми няколко години, за да се справя с това усещане“.
Основателят на Vizipedia, платформа за интерактивно и дигитално учене, и експерт в ООН ще бъде част от събитието, което ще се проведе на 28 март 2025 г., в качеството си на експерт с дългогодишен опит в образователните проекти и човек, който изгражда новите поколения таланти в креативните индустрии.
„Искам да запаля повече хора от креативния сектор по темата образование, защото то е фундаментът на всичко, включително и на успеха“, казва Френски в разговор с Forbes.
Роден в Благоевград, но израснал в София, вече близо 20 години той живее и работи в различни държави. Към момента лавира между Валенсия и останалата част от света.
Фреснки завършва средното си образование в Технологично училище „Електронни системи“ (ТУЕС), след което учи Компютърни системи и технологии в ТУ-София, а през 2021 г. се дипломира и от Оксфордския университет в специалността „Стратегия и иновации“.
„Започнах първата си работа в България преди много години, но в търсене на нови предизвикателства заминах за Австрия. Това беше през 2007 г. и оттогава животът ми е една постоянна динамика“, казва Френски.
Да се впуснеш в предприемаческия свят
Именно във Виена той се впуска в предприемаческия свят и съвместно с други двама ентусиасти създава първия си стартъп – онлайн платформа за демократизация на модната индустрия. Въпреки новото и вълнуващо преживяване, затворените няколко инвестиционни рунда и дори възможността да бъде част от един от най-обещаващите австрийски стартъпи по онова време, 2 години по-късно той осъзнава, че може да бъде полезен в друга сфера.
„В средата на 2010 г. започнах работа в Организацията на обединените нации (ООН) и през последните 15 години преминах през 4 от офисите на международната организация – Брюксел, Виена, Ню Йорк и Кабо Верде, както и през няколко различни позиции“, казва Френски.
Той започва като програмист, след което става експерт по образователни технологии, а от няколко години е консултант по иновационни стратегии. С последната си длъжност подпомага различни програми, включително и акселераторски, насочени към младите таланти.
„Имал съм късмета и да се докосна до образователната среда в различни региони по света, казва Френски. Много е вълнуващо. Работили сме с младежи от всякакви социални прослойки и е интересно да видиш израстването им, най-вече в мисленето. Например, в началото идва момче, което мечтае да стане футболист като Килиан Мбапе, след края на програмата вече се вижда като софтуерен инженер, разработващ образователни игри на местния език. Или пък работиш с момиче, което мечтае да бъде новата Ариана Гранде, а след това се отдава на социално предприемачество за решаване на проблеми с достъпа до социални услуги в страната си“, разказва той.
Технологично изоставане
Работата с млади хора е предизвикателство за Френски, но и мотивация за намирането на правилни подходи и решения.
„За съжаление образованието винаги е изоставало от технологичното развитие и обикновено промените се случват като реакция на всичко заобикалящо ни, при това с огромно забавяне. Това е най-осезаемо при новите поколения, които са израснали в напълно дигитална среда. Важи и за страните от глобалния юг, където макар достъпът до компютри да е ограничен, смартфоните са силно разпространени. Това ни кара да сме по-изобретателни и да настъпваме много повече в направление игрово-базирано и проектно-базирано обучение“, казва Френски.
На въпроса как вижда образованието днес той казва, че то е остаряло и въпреки огромния технологичен потенциал и напредък като внедряването на изкуствен интелект за персонализирано обучение, целите се ограничават предимно до подобряване на начините за усвояване на материал по програми, създадени в едно друго, вече отминало време.
А на въпроса как ще изглежда утре той е на мнение, че трябва да насочим усилията си по посока придобиване и развиване на нови качества, приложими в съвременния свят – такива са креативното и критичното мислене, например. И допълва, че роля в развитието им ще имат именно сектори като творческите и културни индустрии.
Изкуство или бизнес?
Това са част от темите, които Яне Френски ще повдигне по време на участието си в CreaTech Summit South-East Europe 2025 – мащабна конференция, посветена на бъдещето на креативните индустрии. Събитието, което ще се проведе на 28 март в София и се организира от клъстера на културните и творческите индустрии „Креатех България“, събира на едно място повече от 60 лектори от над 15 държави, които ще дискутират значението на културните и творчески индустрии за устойчивото развитие и ще дадат посока за бъдещето на сектора. В основата обаче е въпросът дали креативните индустрии са изкуство или бизнес, който може да генерира огромни приходи?
„Предприемачеството в креативните индустрии ще е голямата тема на събитието тази година, казва и Геновева Христова, председател на „КреаТех България“. Ще дефинираме разликата между изкуство и бизнес, тъй като креативните и творчески индустрии вече са се превърнали в мощен двигател за икономиката“
Тя цитира и част от данните, които ще бъдат представени на събитието. Статистиката показва 14% ръст на креативните индустрии в България за 2023 г., като приносът на сектора към БВП на страната ни е приблизително 7% или над 7 млрд. лв., а това като че ли е ясен отговор на въпроса бизнес ли е изкуството.