Пазарът на петрол се приближава до едномесечен връх
Цените на петрола се понижиха леко, но пазарът се приближава до едномесечен връх. Това е трета поредна седмица на ръст, подкрепен от опасенията за глобалните запаси, след американските санкции срещу Иран и митата за внос на петрол от Венецуела.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.9 на сто до 73.96 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете спад от 0.11% и към 9 ч. българско време суровината се търгува за 69.84 долара за барел.
- Пазарът регистрира съвсем леки понижения, които са незначителни в сравнение с ръста от над 2% и за двата договора през тази седмица. Котировките са се повишили с над 7%, след като удариха дъно в началото на март.
АКЦЕНТ
Основен двигател за ръста е променящата се посока на санкциите върху петролната индустрия, посочват в анализ BMI. Американският президент Доналд Тръмп наложи 25% мита върху държавите, които внасят петрол от Венецуела, ден след като наложи санкции срещу китайския внос на петрол от Иран – ход, който предизвика нова вълна на несигурност у инвеститорите и удари спирачка на търговията на петрол между Венецуела и Китай – най-големият купувач. Освен това според източници на агенция “Ройтерс” индийската компания Reliance Industries – операторът на най-големия рафинерен комплекс в света, ще спре вноса на венецуелски петрол.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Потенциалната загуба на петрол от Венецуела за пазара и възможността същите мита да бъдат наложени и на иранския износ доведе до очевидно свиване на предлагането”, каза Джун Гох, старши петролен анализатор в Sparta Commodities.
ДОПИРАТЕЛНА
Петролът беше подкрепен и от признаците за по-добро търсене в САЩ – най-големия потребител на петрол в света, след като данни за запасите в страната показаха по-голям от очакваното спад. Според Администрацията за енергийна информация запасите от суров петрол в САЩ са намалели с 3.3 млн. барела до 433.6 млн. барела през седмицата, приключила на 21 март.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
По-широката глобална динамика на търговията с петрол обаче показва период на повишена несигурност, тъй като митата, наложени от администрацията на президента Доналд Тръмп срещу основни търговски партньори на САЩ, създават риск от рязък икономически спад, което е удар върху търсенето на петрол.