След години на оцеляване Huawei се връща към своя финансов пик

Очаква се китайската компания Huawei да отбележи победа над санкциите на САЩ по време на предстоящите си годишни резултати, подкрепена от навлизането на софтуера, напредъка в областта на чиповете и процъфтяващия бизнес с технологии за интелигентно шофиране, който й помогна да излезе от “режима на оцеляване”.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Компанията ще потвърди, че през миналата година е реализирала приходи в размер на 860 млрд. юана (118 млрд. долара), което е малко под пика й през 2020 г. – 891 млрд. юана, преди запасите от чипове да намалеят, а ограниченията на САЩ да намалят наполовина приходите от потребителския бизнес. Нейният председател оповести приходите си за 2024 г. през февруари.
- Тя ще отчете и печалбата си за цялата година. През октомври нетната печалба за деветмесечието спадна с 13,7%.
- Ръководителите на Huawei вече заявиха, че действията на Вашингтон са тласнали компанията към “режим на оцеляване”, принуждавайки я да проучи нови бизнес линии, които до голяма степен включват създаване на продукти, които могат да служат като алтернатива на западните технологии, и партньорство с местните китайски власти и подкрепяни от правителството фирми.
- През последните месеци компанията демонстрира по-уверен тон, като през май основателят й Рен Джънфей заяви пред китайския президент Си Дзинпин, че опасенията на Китай от липсата на местни чипове и операционни системи са намалели. Huawei не е разкрила в детайли причините за приходите си, но е заявила, че потребителският й бизнес се е върнал към растеж, а навлизането й в автомобилната индустрия се развива бързо.
- Компанията вероятно ще достави над 45 млн. телефона през 2024 г., което е с 25 % или повече повече в сравнение с предходната година, въпреки че според консултантската компания Isaiah Research нивото на добив на чипове остава ограничение.
КЛЮЧОВА ПРЕДИСТОРИЯ
След санкциите на САЩ Huawei се насочи към проучване на области като изграждане на 5G инфраструктура за мини и доставка на системи за съхранение на енергия за центрове за данни. Откъсната от Android на Google и Oracle, тя създаде своя собствена операционна система HarmonyOS, която според нея работи на над един милиард устройства, както и вътрешна система за управление на софтуера, която нарича “MetaERP”.
Забранено й е да използва американски полупроводникови технологии, но тя е създала свои собствени усъвършенствани чипове, включително такива, които се конкурират с най-добрите чипове за изкуствен интелект на Nvidia.
Компанията се превърна и в изтъкнат доставчик на усъвършенствани технологии за автономно управление, като работи с държавните производители на автомобили, за да се възродят като жизнеспособни производители на електромобили.
Huawei работи с подкрепената от Dongfeng Motor компания Seres за продажба на автомобили с марката Aito, като през миналата година продажбите се увеличиха повече от три пъти. Нейните най-продавани модели M7 и M9 са оборудвани с усъвършенствани системи за подпомагане на водача на Huawei и се продават в шоурумите на Huawei в цялата страна. Подобни проекти се осъществяват и с Chery, BAIC, JAC Group и SAIC Group.
Според държавните медии компанията иска да интегрира изкуствения интелект в своите услуги за индустриални комуникации и да изгради софтуерни системи за свързани устройства. Huawei също така сигнализира, че възнамерява да се конкурира по-агресивно на чуждестранните пазари за своите смартфони, след като през февруари представи своя сгъваем смартфон Mate XT в Малайзия на бляскаво събитие.
Без пълен достъп до Android е малко вероятно Huawei да възвърне предишните си позиции на западните потребителски пазари, въпреки че присъствието й в инфраструктурата за данни се е увеличило в области като Близкия изток, каза Пол Триоло, партньор в DGA-Albright Stonebridge Group.